Bursalılar metro istasyonunda ulaşım zamlarını protesto ettilerBursalılar metro istasyonunda ulaşım zamlarını protesto ettiler :Bursalılar, şehir içi toplu ulaşım hizmetlerine yapılan zammı, metro istasyonu önünde protesto etti.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin toplu ulaşım hizmetlerine yüzde 8 ile yüzde 12 oranında zam yapmasının yankıları sürüyor. Bursa Ulaşım AŞ’ye bağlı Bursa Ulaşım Koordinasyon Merkezi tarafından onaylanan ulaşım zamları bugün resmen yürürlüğe girdi. Zamlı tarifede tam bilet fiyatı Bursaray’da 1 lira 75 kuruştan 1 lira 90 kuruşa yükseldi. Tarife 3’te taşıma ücreti 1 lira 80 kuruştan 2 liraya, tarife 5’te 1 lira 95 kuruştan 2 lira 20 kuruşa yükselecek. İndirimli biletlerde yapılacak değişiklik ise Bursaray’da 1 lira 20 kuruştan 1 lira 30 kuruşa, en yaygın ve en çok tercih edilen otobüs hatları olarak tarife 3’te 1 lira 20 kuruş yerine 1 lira 35 kuruş, tarife 5’te 1 lira 30 kuruş yerine 1 lira 45 kuruş olarak belirlendi.

Zamlı fiyatlarını protesto için öğle saatlerinde Osmangazi Metro İstasyonu önünde toplanan CHP Bursa İl Gençlik Kolları üyesi bir grup genç, zamma tepki gösterdi. CHP Bursa Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı Yağızcan Yücel Çendik, “Günümüz dünyasında toplu ulaşımın önemi şehircilik ve çevrecilik açısından malumdur. Toplu ulaşım, ayakkabı kutularını doldurma çabasında olanların uğraşları ile önemsizleştirilmekte ve değersizleştirilmektedir. Modern şehirciliğin yapı taşlarından bir tanesi olan ulaşım hakkı satılamaz. Bursa’ya makam araçlarından bakmakta olan belediye yöneticilerini bu zammı geri çekmeye davet ediyoruz. Türkiye’de net asgari ücret 846 liradır. Yapılan toplu ulaşım zammı ile aylık abonman ücreti 145 lira olmuştur. Abonman ücreti, asgari ücret ile çalışan bir işçinin maaşının yüzde 20’sine denk gelmektedir. Halkımızı kötü yaşam koşullarına mecbur bırakanları uyarıyoruz; ulaşım zammı geri alınsın.” diye konuştu.

Reklamlar

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.