Fransada demiryolu işçilerinin grevi uzayabilirFransada demiryolu işçilerinin grevi uzayabilir :Fransa’da demiryolu işçilerinin grevi üçüncü gününde, ulaşım felç. Cumhurbaşkanı Hollande, demiryolu işçilerine ”artık greve son verin” çağrısı yaptı

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, ülke genelinde tren ulaşımının felce uğraması üzerine, demiryolu işçilerine greve son vermeleri çağrısında bulundu.Hollande, gazetecilere yaptığı açıklamada, ”Diğer insanları da mağdur etmemek için sürdürülen eylemin ne zaman sona ermesi gerektiğinin farkında olunması gerekir” ifadesini kullandı.Grevin sona ermesini isteyen Hollande, ”hükümet ve sendikalar arasındaki diyalog yolunun her zaman açık olduğunu” söyledi.Ulaştırma Bakanı Frederic Cuvillier, grev çağrısında bulunan sendika temsilcileriyle bu sabah yaptığı toplantılardan sonuç alınamadığını açıklamış ve grevin pazartesi gününe kadar uzayabileceği uyarısında bulunmuştu.

France inter radyo kanalına konuşan Cuvillier, grevin kısa zamanda sona ereceği yolunda daha önce yaptığı açıklamalardan geri adım atarak ”Sendikalar grevi sürdürme kararı aldı. Bundan üzüntü duyuyorum. Grevin devam etmesi pazartesi günü başlayacak lise bitirme sınavlarını da tehdit ediyor” demişti.

Hükümet, ülke genelinde ulusal iki farklı demiryolu işletme ve idare şirketini tek bir çatı altında toplamayı ve biriken borçlardan dolayı tren hizmetlerini serbest rekabet koşullarına açmayı hedefliyor.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.