İZBAN Ortakları konuştuİZBAN Ortakları konuştu :İZBAN’da yeni yatırımlara rağmen seferlerin sıklaşıp sıklaşmayacağına ilişkin uzman ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin önerilerine İzmir Büyükşehir Belediyesi ve TCDD tarafından da yorum geldi.

Başkan Aziz Kocaoğlu, bu önerileri daha önce 40 tren setinin alımı için yapılan törende dile getirdiğini ve dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın konuyla ilgili talimat verdiğini, nihai hedefe ulaşmak için çalışmaları sürdüreceklerini belirterek “Hedeflere, bugünkü işletme sıklığı ve kapasite ile ulaşmamız mümkün değil” dedi. TCDD yetkilileri ise protokole işaret ederek bu çalışmaların 2015-2025 yılları arası için planlandığını kaydetti.

Artırılması gerekiyor

İZBAN’ın İzmir ulaşımında kuzey-güney hattının omurgasını oluşturduğunu vurgulayan Aziz Kocaoğlu, İZBAN’da sefer sayısının bir an önce artırılması gerektiğini doğruladı. İZBAN’ın daha verimli çalışmasını sağlayacak atılımların bir an önce hayata geçmesi gerektiğini belirten Kocaoğlu, “Bugüne kadar çeker eksiğimiz vardı. TCDD de ilave çeker göndererek projeyi destekledi. Kendilerine teşekkür ediyorum. Şu anda yeni çekerlerimiz gelmeye başladı. Denemelerden sonra devreye alınacaklar. Ancak İZBAN hattında elektrifikasyon ve sinyalizasyonda yapılacak ek çalışmalar ve TCDD işletmesindeki diğer tren seferleri, hedeflediğimiz yolcu adedine ulaşma-
mızı zorlaştırıyor. İZBAN olarak taşımamız gereken yolcu sayısı ve hasılata bir türlü ulaşamıyoruz” diye konuştu.

Yıldırım talimat vermiş

TCDD’ye bağlı ana hat trenlerinin yoğun saatlerde İZBAN hattına girmemesi ve yolcu aktarması gibi önerileri kendilerinin de daha önce yaptığına işaret eden Kocaoğlu, İZBAN’ın kurulma aşamasından itibaren, yolcu taşıma kapasitesinin artırılması için sefer sayısının artırılması konusundaki görüşlerini dile getirdiklerini ve buna da devam edeceklerini söyledi.

Bu soruna, 40 set tren alımı için İZBAN tesislerinde yapılan törende de dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile birlikte değindiklerini belirten Kocaoğlu, “Hatta yanlış hatırlamıyorsam, Sayın Yıldırım o gün ‘TCDD yetkililerine entegrasyon için buradan talimat veriyorum’ dahi demişti. İZBAN yönetimi bu konuda hem TCDD 3’üncü Bölge ile ve hem de Genel Müdürlük’teki ilgili daire başkanlıkları ile yazışma halinde. Büyükşehir Belediyesi olarak yapacağımız yeni planlamalarla biz de İZBAN’ı yolcu artışı konusunda desteklemeye hazırız” diye konuştu.

İZBAN ana omurga

Bu konudaki çalışmalarını da paylaşan Kocaoğlu, şöyle konuştu: “Biz İzmir Metrosu’na 95 vagondan oluşan yeni diziler alıyoruz. Karşıyaka Tramvayı tamamen İZBAN destinasyonlu oluyor. İZBAN istasyonlarında 16 adet otobüs aktarma merkezimiz var. Bunların hepsini ana omurga olarak İZBAN’a bağlıyoruz. Bu takviyeler ve yeni uzatmalarla, İZBAN’ın nihai hedefi olan 550 bin yolculuk öngörüyü de rahatlıkla geçebiliriz. İZBAN kısa sürede mali olarak da kendini çevirebilen bir şirket haline gelir. Ancak bu hedeflere, bugünkü işletme sıklığı ve kapasite ile ulaşmamız mümkün değil.”

HAT TCDD’NİN HATTI

TCDD Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Mehmet Aycı, istasyonların altyapısı bittikten sonra sinyalizasyon ve elektrifikasyon işlemlerinin yapılabildiğini söyledi. Aycı, “Bir defa alınacak yeni setlerle taşıma kapasitesi artırılacak. Örneğin iki araçtan üçe çıkarılacak. Yapılan etütlerde sefer sayısının sıklaştırılması 2015-2025 yılları arasındaydı. Belediyenin yaptığı bu fizibilite bugüne münhasır değil. Elbet önümüzdeki süreçte gerçekleşecek. İZBAN farklı bir tüzel kişilik. Belediye ve İZBAN durumu değerlendirecek ve ihtiyaç doğrultusunda ne gerekiyorsa yapacaktır. Belediye ile yapılan protokolde de bu hattın TCDD hattı olduğu belirtiliyor. ‘TCDD’nin yaptığı işletmecilik İZBAN’IN işlemesini zorlaştırıyor’ gibi bir intiba doğuyorsa, bu doğru değil. İstasyonların yapıldığını ve TCDD’ye teslim edildiğini söylüyorlar. Ancak sinyalizasyon ve elektrifikasyon altyapıdan sonra yapılan bir şey. Bu işler tamamlandıktan sonra yeni hat işletmeye açılacak. Şu anda taşıma kapasitesi artırılıyor” diye konuştu.

Projeye özel önem verdik

İZBAN’ın yerel ve merkezi yönetimin ortaklığı olarak kurulan çok özgün bir model olduğunun da altını çizen Aycı, “TCDD olarak biz bu projeye özel önem verdik. Her iki kurumun da kendi müdürlükleri var. Bunlar protokole bağlı ve belli süreçler gerektiren işler. Herkes sorumluluğunu yerine getirdiğinde İzmir kazanıyor, Türkiye kazanıyor. Orada da şu ana kadar bir sorun yok” dedi.

Reklamlar

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.