3.Köprüde çalışmalar denizden sürecek3.Köprüde çalışmalar denizden sürecek :Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün ayakları bitmek üzere. Sıra iki kıtayı birbirine bağlayacak köprüyü oluşturan levhaları denizden montajlama seviyesinde.

İstanbul’un üçüncü köprüsü olacak Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün 320 metreyi bulacak kuleleri 250 metreyi aştı. Geçen sene 29 Mayıs’ta temeli atılan köprüde çalışmalar sürat ile devam ediyor.

TÜRKİYE’DE BİRLEŞTİRİLİYOR
İki kıtayı birleştirecek 870 ton ağırlığındaki tabliyeler (köprüyü oluşturan levhalar) Güney Kore’den getirilerek İstanbul, İzmit ve Yalova’daki tesislerde birleştiriliyor. Ağustos sonu gibi tabliyelerin yerleştirilmeye başlanmasının planlandığını açıklayan 3. Köprü Yapım Direktörü Osman Sarı, “Özel vinçlerle kaldırılacak ve gemiden köprü halatlarına asılacak. Kuleye yakın olandan bu yana bunları tek tek asmaya başlayacağız. İki kıta arasındaki bin 360 metrelik bölüm çelik parçalarla geçilecek. Tabliyelerin tamamı 59 parçadan oluşacak” diye belirtti . Kulelerin bitmesinin çok fazla mühim olduğunu vurgulayan Sarı, “Tabliyeler gemiyle sahile gelecek. İlk parça 4. beş metre olacak. Bu köprü kulelerine en yakın parçalar bunlar olacak. İki yakadaki köprü kuleler bittiğinde bu tabliyeler konulacak” diye açıkladı .

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.