Almanyada karayolları ücretli olacakAlmanyada karayolları ücretli olacak :Almanya Ulaştırma Bakanı Dobrindt, tüm karayollarının ücretli olmasını öngören yeni yasa taslağını basınla paylaştı.
Almanya’da karayolu geçişlerinin ücretli olması için tasarı hazırlandı.
Almanya Ulaştırma Bakanı Alexander Dobrindt tarafından hazırlanan taslak Berlin’de basına dağıtıldı. Dobrindt, Alman araç sürücüleri için ekstra maliyet olmayacağı sözünü vererek, kimse şimdikinden fazla ödemeyeceğini bildirdi.
Vinyetin maliyeti için motorlu taşıtlar vergisinin indirime gireceğini açıklayan Dobrindt, “Araç vergisi azaltılacak ve Almanya’daki herkes için daha ucuz olacak” ifadesini kullandı.
Ulaştırma Bakanı Dobrindt, yeni düzenleme sayesinde bir yasama döneminde net 2,5 milyar avro daha fazla gelir elde etmeyi beklediklerini, bu paranın yol yapımı için kullanılmasının öngörüldüğünü bildirdi.
Dobrindt, düzenlemenin AB hukukuna uygun olduğunu ve 1 Ocak 2016’dan itibaren uygulamaya geçmesini beklediğini belirtti.
Taslağa göre, bütün araç sahipleri vinyet pulu almak zorunda kalacak. Almanya’daki araç sahipleri araçlarını kayıt ettiklerinde vinyet pulunun postayla kendilerine gönderileceği belirtildi.
Yabancı araç sahipleri ise vinyet pulunu benzin istasyonlarında veya internetten satın alabilecekler. Yıl boyunca geçerli olacak pulunun 100 avro, 2 aylık pul 20 avro ve 10 günlük olan da 10 avro civarında olacağı belirtildi.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.