Ankara-İstanbul hızlı treni 11 Temmuz’da, günde 16 sefer yaparak başlıyorAnkara-İstanbul hızlı treni 11 Temmuz’da, günde 16 sefer yaparak başlıyor : Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Ankara-İstanbul yüksek hızlı treni için 11 Temmuz’a randevu verdi. Hatta günlük 16 sefer düzenlenecek.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren hattını 11 Temmuz’da açmayı planladıklarını bildirdi. Bakan Elvan, hatta, tüm test sürüşlerinin başarıyla tamamlandığını belirtti. 11’ine gün veren Bakan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın programına göre açılış tarihinde 1-2 gün sapma olabileceğini söyledi.

Ağırlığı % 78’e çıkacak

Hızlı trenin seferlere başlaması, Ankara-İstanbul ulaşımında dengeleri de değiştirecek. Şu an yüzde 10 olan demiryolunun ağırlığı yüzde 78’e kadar çıkacak.

Toplam 533 kilometrelik Ankara-İstanbul YHT hattının 245 kilometrelik Ankara-Eskişehir bölümü 2009’da hizmete açılmıştı. Hattın tamamen hizmete girdikten sonra iki şehir arasındaki seyahat süresi 3.5 saate düşecek.

Ankara-İstanbul YHT hattında ilk etapta Polatlı, Eskişehir, Bozüyük, Bilecik, Pamukova, Sapanca, İzmit, Gebze ve Pendik olmak üzere toplam 9 durak bulunacak.

70-80 liraya bilet

İlk aşamada son durağın Pendik olacağı hat Söğütlüçeşme istasyonuna kadar uzatılacak. Ankara-İstanbul YHT hattı, 2015’te Marmaray’a bağlanacak ve Halkalı’ya kadar ulaşacak. Günlük 16 sefer düzenlenecek. Marmaray’a bağlandıktan sonra her 15 dakika ya da yarım saatte bir sefer gerçekleştirilecek. Bilet fiyatının da 70 ile 80 lira arasında olması bekleniyor.

 

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.