Yüksek Hızlı Tren YHT – Yeni Yapılacak Hızlı Tren Hatları

Hızlı Tren Haritası
Hızlı Tren Haritası

Yüksek Hızlı Tren YHT – Yeni Yapılacak Hızlı Tren Hatları : Yüksek hızlı demiryolu yapımında, Ankara merkez olmak üzere İstanbul Ankara Sivas, Ankara Afyonkarahisar İzmir ve Ankara-Konya koridorları çekirdek ağ olarak belirlenmiştir. 15 büyük ilimizin yüksek hızlı trenle birbirine bağlanması planlanarak öncelikle Ankara Eskişehir, Ankara-Konya, Konya-İstanbul ve Ankara İstanbul hatlarında YHT işletmeciliğine başlanılmış ve Türkiye yüksek hızlı tren işletmeciliğinde dünyada sekizinci Avrupa’da altıncı ülke olmuştur. Hedefler doğrultusunda 1.213 km Yüksek Hızlı Demiryolu Hattının inşası tamamlanmıştır. Ankara Sivas, Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Demiryolunun inşası devam etmektedir. Kayseri Yerköy Yüksek Hızlı Demiryolu ihale çalışmaları devam etmektedir.

Devam eden ve planlanan projeler sayesinde ülkemiz doğudan batıya, kuzeyden güneye yüksek hızlı ve hızlı demiryolu ağlarıyla örülmektedir. Böylece YHT’ler, büyükşehirler arasında bağlantıyı sağlayarak ulaşılabilirlik kavramını yeniden dizayn edecek ve şehirlerimizi bir demiryolu hattıyla değil tüm dinamikleriyle birleştirip yeni bir bölgesel gelişme koridoru oluşturacaktır.

Yüksek Hızlı Tren YHT – Yeni Yapılacak Hızlı Tren Hatları hakkında detaylı bilgileri sizler için derledik:

Yeni Yapıalcak olan Yüksek Hızlı Tren Hatları

Ulaştırma Bakanlığı’nın 2023 yılına kadar yapmayı planladığı hızlı tren hatlarının toplam maliyeti 45 milyar doları buluyor. Bunun yaklaşık 30 milyar dolarlık bölümü Çin kredisi ile gerçekleşecek. Geriye kalan bölümü ise öz kaynaklar ile Avrupa Yatırım Bankası ve İslam Kalkınma Bankası kredisiyle karşılanacak.

HAT – UZUNLUK (KM)

Demiryolu Hattının Adı Uzunluğu (km)
Tecer Kangal Demiryolu Projesi 48
Kars Tiflis (BTK) Demiryolu Projesi 76
Kemalpaşa Turgutlu Demiryolu Projesi 27
Adapazarı Karasu Ereğli-Bartın Demiryolu Projesi 285
Konya Karaman-Ulukışla-Yenice Demiryolu Projesi 348
Kayseri Ulukışla Demiryolu Projesi 172
Kayseri Çetinkaya Demiryolu Projesi 275
Aydın-Yatağan-Güllük Demiryolu Projesi 161
İncirlik İskenderun Demiryolu Projesi 126
Mürşitpınar Ş.Urfa Demiryolu Projesi 65
Ş.Urfa Diyarbakır Demiryolu Projesi 200
Narlı-Malatya Demiryolu Projesi 182
Toprakkale Habur Demiryolu Projesi 612
Kars Iğdır Aralık Dilucu Demiryolu Projesi 223
Van Gölü Geçiş Projesi 140
Kurtalan-Cizre Demiryolu Projesi 110

Türkiye Hızlı Tren Haritası

Ankara İstanbul Yüksek Hızlı Demiryolu Projesi

Ülkemizin en büyük iki kenti olan Ankara-İstanbul arasındaki seyahat süresinin azaltılması, hızlı, konforlu ve güvenli bir ulaşım imkanı oluşturulması ve dolayısıyla ulaşımdaki demiryolu payının artırılması amacıyla Ankara İstanbul Yüksek Hızlı Demiryolu Projesinin ilk etabını oluşturan Ankara-Eskişehir kesimi 2009 yılında hizmete açılmıştır. YHT’ler vatandaşların en hızlı, en konforlu ve en güvenli şekilde Ankara-Eskişehir arasında yolculuk yapmasını sağlayarak demiryolcular açısından başlıca motivasyon kaynağı olmuştur. Vatandaşlarımız, artık neredeyse unuttukları demiryolu seyahatini yeniden hatırlamıştır.

Eskişehir-Pendik kesiminin inşası da tamamlanarak 25 Temmuz 2014 tarihinde hizmete açılmıştır. 513 km’lik koridor uzunluğunda azami 250 km/sa hıza sahip Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Demiryolu Projesiyle iki büyük kent arasındaki seyahat süresi 3 saat 55 dk. olmuştur.

Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Demiryolu hattı kısa zamanda Marmaray ile bütünleşerek Avrupa’dan Asya’ya kesintisiz ulaşım sağlayacaktır. Ülkemizin en büyük iki şehrini birbirine bağlayan bu projeyle kentler arasında sosyal, ekonomik ve kültürel etkileşim artacak ve Avrupa Birliği üyelik sürecinde olan ülkemiz, ulaşım altyapısıyla da AB’ye hazır hale gelecektir.

YHT bağlantılı Eskişehir-Bursa arasında otobüsler, Kütahya, Afyonkarahisar ve Denizli arasında da trenler çalıştırılmaya başlanılarak söz konusu şehirler arasındaki seyahat sürelerinde de önemli kısalmalar olmuştur.

Türkiye’nin hızına hız katan YHT’nin İstanbul’a ulaşmasıyla 28 milyon vatandaşımıza ulaşımda YHT ile seyahat seçeneği sunulmuştur.

Ankara İstanbul Yüksek Hızlı Demiryolu Hattı
Ankara İstanbul Yüksek Hızlı Demiryolu Hattı

Ankara Konya Yüksek Hızlı Demiryolu Projesi

Yerli müteahhitlerce, yerli iş gücüyle ve öz kaynaklarla gerçekleştirilen Ankara-Konya YHT Projesi 2011 yılında hizmete girmiştir. Ankara-İstanbul Projesi’nin üzerinde bulunan Polatlı’dan güneye ayrılarak, 212 km uzunluğunda maksimum 300 km/s hıza uygun yüksek hızlı demiryolu inşa edilmiştir.

Böylece, Türklerin Anadolu’daki ilk Başkenti Konya ile Ülkemizin başkenti Ankara birbirine çok daha yakın hale gelmiştir. Ayrıca; Karaman, Antalya/Alanya ilinin YHT’ler ile Ankara’ya bağlantısını sağlamak üzere, Konya’dan Otobüs ile YHT bağlantılı seferler yapılmaktadır.

Ankara Konya Yüksek Hızlı Demiryolu Hattı
Ankara Konya Yüksek Hızlı Demiryolu Hattı

Ankara Sivas Yüksek Hızlı Demiryolu Projesi

Küçük Asya ile İpek yolu güzergahındaki Asya Ülkelerini birleştiren demiryolu koridorunun önemli akslarından biri olan Ankara-Sivas YHT’nin yapımı devam etmektedir. Sivas-Erzincan, Erzincan-Erzurum-Kars hızlı tren hatlarıyla birlikte Bakü-Tiflis-Kars demiryolu projesiyle entegre edilmesi hedeflenmektedir.

Mevcut Ankara-Sivas demiryolu 603 km olup seyahat süresi 12 saattir. İki kent arasındaki seyahat süresini kısaltacak projeyle maksimum 250 km/ saat hıza uygun, çift hatlı, elektrikli, sinyalli yeni yüksek hızlı demiryolu yapımı hedeflenmiştir. Bu sayede hat 198 km kısalarak 405 km olacak ve seyahat süresi 12 saatten 2 saate inecektir.

Mevcut Ankara-İstanbul, Ankara-Konya Yüksek Hızlı Demiryolu hatlarının devamında yapımı devam eden Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Demiryolu hattının işletmeye açılması ile birlikte de, ülkemizin doğusu ile batısı arasındaki bağlantıyı sağlayacak olan Ankara-Sivas güzergahında YHT’lerin önemi kaçınılmaz bir şekilde artacaktır.

Ankara Sivas Yüksek Hızlı Demiryolu Hattı
Ankara Sivas Yüksek Hızlı Demiryolu Hattı

Ankara İzmir Yüksek Hızlı Demiryolu Projesi

Sanayisi, turizm potansiyeli ve limanıyla ülkemizin 3. büyük kenti olan İzmir’i ve güzergâhındaki Manisa, Uşak ve Afyonkarahisar’ı Ankara’ya kapı komşusu yapmak için başlatılan Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Demiryolu Projesinin yapımı devam etmektedir.

Mevcut Ankara İzmir demiryolu 824 kilometre olup, seyahat süresi yaklaşık 14 saattir. İki şehir arası mesafeyi 624 kilometreye ve seyahat süre-sini 3 saat 30 dakikaya düşürecektir.

Ankara İzmir Yüksek Hızlı Demiryolu Hattı
Ankara İzmir Yüksek Hızlı Demiryolu Hattı

Kayseri Yerköy Yüksek Hızlı Demiryolu Projesi

Kayseri Yerköy arasında 250 km/saate uygun 142 km’lik çift hatlı, elektrikli ve sinyalli yüksek hızlı demiryolu hattı yapılacaktır. Kayseri-Yerköy YHT projesi Ankara-Sivas YHT hattına Yerköy’den bağlantısı sağlanacaktır.

Kayseri-Yerköy Yüksek Hızlı Demiryolu Hattının ihale çalışmaları devam etmektedir.

Kayseri Yerköy Yüksek Hızlı Demiryolu Hattı

Demiryolu Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumlar