Bir trenle hayatı değişen şehirBir trenle hayatı değişen şehir : Şehirler vardır, tarih kokan, sizi içine alıp geçmişini paylaşan, kendinizle hesaplaşmanızı sağlayan… Tıpkı Almanya’nın Bavyera eyaletine bağlı ikinci büyük şehri Nürnberg gibi.

Nurnberg, 14 km uzunluğundaki Pegnitz Nehri’nin iki yakasına kurulu bir şehir. Kent merkezinde görkemli kiliseler, tarihi yapıtlar, heybetli eserler bulunuyor. Kentin yükseklerinde kurulu olan Kaiserburg Kalesi, şehrin simgesi sayılıyor. Kalenin dışında modern hayat ve gökdelenler yakın tarihe meydan okurcasına hızla yükseliyor. 1800’lü yılların en parlak kentlerinden biri olan Nürnberg’in kaderini değiştiren ise bir tren. 1800’lü yılların başında Nürnberg’e tren istasyonu kurulmuş. Dönemin belediye başkanı İngiltere’den lokomotif sipariş etmiş. Bu lokomotifin İngiltere’de yapılması dokuz, Almanya’ya getirilmesi sekiz hafta sürmüş. 100 sandıkla Nürnberg’e getirilen lokomotif marangozlarca monte edilmiş ve 1835’te Almanya tarihinde ilk kez Nürnberg’den Fürth kentine bir tren seyahati gerçekleştirilmiş. Bu olay, o dönemde gerçekleşmesi çok güç bir hayalmiş. Çünkü yolculuklar sadece faytonlar ve at arabalarıyla yapılıyormuş. Münih’ten Nürnberg’e gitmek örnegin faytonla beş gün sürüyormuş. Bu seyahatin bedeli de üç odalı bir dairenin yıllık kirası kadarmış. Lokomotifin gelmesiyle Nürnberg hızlı bir çıkış yapmış. 1800’lerin başında Nürnberg’in nüfusu 22 bin civarındayken, 1850’de 55 bin, 1900’de 250 bin olmuş. Ekonomi hızla gelişmiş, yeni iş yerleri açılmış ve Nürnberg en parlak günlerini yaşamış.

HİTLER’İN PROPAGANDA ÜSSÜ
Bu trenler, yüzyıllar sonra kentin kaderini yine değiştirdi. Çünkü ünlü diktatör Adolf Hitler, en sevdiği kent olan Nürnberg’i kendine üs olarak seçmişti. 1930’lu yıllarda Almanya’nın dört bir yanından yüz binlerce insan, trene binerek Hitler’i dinlemek için bu kente geldi. Yaklaşık bir milyon kişi, Hitler’i bir dakikalığına bile olsa görmek için bu mitinglere katılırdı. Hitler, 1933’ten 1938’e kadar Nürnberg’i propaganda çalışmaları için kullandı. Diktatörün mitinglerini yaptığı bina, parti üyelerinin kongrelerini yaptığı bir merkez olacaktı ancak yarım kaldı. Bu kongre merkezi, aslında onun kişiliğini yansıtıyordu. Çünkü kongre merkezi yüksek duvarlar ve tavanlarla çevriliydi. Bu, bilinçli seçilen bir mimari tarzıydı. Kendini dev aynasında gören Hitler, içeri giren insanların kendilerini değersiz hissetmesini istemişti. Savaşla birlikte ilk bombalanan yerlerden olan merkez, uzun süre depo olarak kullanıldıktan sonra 2000’li yıllarda dokümantasyon merkezi olarak turistlerin hizmetine açıldı. Nürnberg bugün, yüzde 20 oranındaki yabancı nüfus oranıyla dünyaya açık bir metropol olma yolunda ilerliyor. Avrupa’nın en hızlı büyüyen fuar merkezlerinden biri olan Nürnberg’te yılda yaklaşık 50 fuar düzenleniyor. Siemens’in kurulduğu kent olarak bilinen Nürnberg, Adidas ve Puma’nın da merkezi olarak biliniyor. Nürnberg müzik festivalleri ve müzeleriyle de öne çıkıyor. Kentte yaklaşık 10 müze bulunuyor.

ŞEHRİN İKİ SEMBOL YİYECEĞİ
Nürnberg dünyaca ünlü iki yiyeceğiyle tanınıyor. Bunlar lebkuchen ve bratwurst. Lebkuchen’e zencefilli ekmek diyebiliriz. Ortaçağ’da şeker bulamayan Nürnbergliler, ormandan topladıkları ballarla baharatlı ekmekleri yapmışlar.

 

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.