Cuma Günü Sefere Başlayacak Yüksek Hızlı Trende Son Test SürüşleriCuma Günü Sefere Başlayacak Yüksek Hızlı Trende Son Test Sürüşleri :Cumhurbaşkanı adayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğanın katılımıyla cuma günü yapılacak törenle normal seferlerine başlayacak olan Yüksek Hızlı Tren Hattında geri sayım başladı. İstanbul Pendikten Ankaraya 3 saat 42 dakika gideceği hesaplanan Yüksek hızlı Trenin test sürüşlerine katılan Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Yüksek Hızlı Tren seferleri Cuma günü başlayacak olmasına rağmen, binlerce çalışan ile öğrenciyi ilgilendiren banliyö seferlerinin daha sonra başlayacağını söyledi.

Daha önce kablo hırsızlıkları ve diğer bazı nedenlerle açılışı birkaç kez ertelenen Yüksek Hızlı Tren seferleri Cuma günü gerçekleştirilecek törenle başlayacak. Altyapısı, rayları, tünel ve menfezleri tamamen yenilenen ve yaklaşık 6 milyar dolara malolan hatta tüm eksiklikler en ince ayrıntısına kadar gözden geçirilirken, trenler de test sürüşlerine devam ediyor.

Yüksek hızlı Trenler, normal tarifeli sefer yapar gibi, her gün test sürüşü gerçekleştiriyor. Bu test sürüşüne Kocaeli Veali Ercan Topaca ile birlikte Doğan Haber Ajansı muhabirleri de İzmitten katıldı. TCDD Genel Müdür Yardımcısı İsa Apaydın, TCDD Bölge Müdürü Hasan Gedikli, TCDDnin bazı yetkilileri ile mühendislerinin de bulunduğu test sürüşünde, İzmitten hareket eden Yüksek hızlı Tren, planlandığı gibi bu hatta 110 kilometre hızla seyretti ve 43 dakikada Pendike ulaştı.

Yüksek hızlı Trenler, yerleşimin yoğun veya eğimin olduğu bazı bölgelerde 110 kilometre hızla seyredecek, diğer bölgelerde ise 250 kilometre hız yapacak. İstasyonlar arasındaki seyir süreleri de belirlendi. Buna göre Pendikten kalkacak YHT 43 dakikada İzmite, 1 saat 10 dakikada Sakarya Arifiyeye, 2 saat 22 dakikada Eskişehire, 3 saat 42 dakikada da Ankaraya ulaşmış olacak.

BANLİYÖ SEFERLERİ DAHA SONRA

Vali Ercan Topaca, YHTnin cuma günü hizmete girmesiyle, bunun vatandaşların gidecekleri yerlere önemli bir alternatif olacağını belirtti. En çok merak edilen, özellikle İstanbul ile Kocaeli ve Sakaryaya sürekli gidip gelen, çalışanlar ile öğrencilerin merakla beklediği banliyö trenleriyle ilgili ise Ercan Topaca şu bilgileri verdi:

“Öncelik milli bir proje olan hızlı trenin bitirilip hizmete alınmasıdır. Türkiye genelinde Ankaradan Eskişehir ve İstanbul arasındaki tüm vatandaşlarımıza hizmet edecek bir hat. Banliyo hattının çalışmaları devam ediyor. Eğitim- öğretim döneminin başlagıcına kadar önemli bir aksama olmadığı taktirde hizmete girecek. İstanbul ve Kocaeli arasında gerek hızlı tren ve gerekse banliyo hattını kullanmak üzere ulaşımlarını sağlayacaklardır. Banliyo hattının henüz açılmıyor olması çok büyük bir kayıp değil. Hızlı tren de İstanbul istikametine kendi sefer zamanlarına bağlı olarak sabah ve akşam seferleri hariç İzmit istasyonunda duracak. Vatandaşlarımız İstanbul istikametine sabah ilk tren hariç gidiş geliş yapma imkanına sahip olacak.”

VALİLİKTEN UYARI

Daha önce kablo hırsızlıkları ve diğer bazı sorunlar nedeniyle açılışı birçok kez ertelenen Yüksek Hızlı Tren hattında, bu kez bazı kişilerin emniyet için hat boyunca yeralan tel örgüleri kesip kaçak geçişler açtığı da ortaya çıktı. Kocaeli Valiliğinden yapılan açıklamada, hattın Kocaeli geçişindeki hat boyunca hattın yaya ve araç geçişlerine kapatıldığı halde bunların kesilerek ve zarar verilerek kaçak geçişler oluşturulduğu tesbit edildiği belirtildi. Açıklamada, “Gebze, Hereke, Körfez, İzmit ve Köseköy demiryolu hat güzergahında ihatalarla yaya ve vasıta geçişlerine kapatıldığı halde vatandaşlar tarafından ihatalara zarar verilerek, kaçak geçişlerin yapıldığı tespit edilmiş olup, söz konusu alanda zarar gören ihatalar günlük tamir edilse de zararın önüne geçilememektedir” denildi.

Yüksek Hızlı Tren Hattının 25 Temmuz Cuma günü demiryolu trafiğine açılacağı da hatırlatılan açıklamada, trenler de hızlı geçiş yapacağından can ve mal kaybı yaşanmaması için vatandaşların çok dikkatli olmaları istendi.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.