Denizli teleferik projesi başlangıç istasyonu tamamlandıDenizli teleferik projesi başlangıç istasyonu tamamlandı : Sahil turizmi dışındaki tüm turizm çeşitlerini kentin farklı bölgelerinde barındıran Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin kompleks projesiyle yayla turizminin de merkezi olacak.

Yılda yaklaşık 2 milyon turist çeken Denizli, alternatif turizm kaynaklarını artırmak için farklı projeler geliştirirken, ‘Teleferik ve Zeytin Yaylası Turizme Kazandırılıyor’ projeleri bir arada yürütülüyor. Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin kısa süre önce inşaatına başladığı teleferik projesinde, başlangıç istasyonu tamamlanırken, tesisin çatı montajına hazır hale getirildiği ifade edildi. Bağbaşı mevkinde başlayıp Zeytin Yaylası’nda son bulacak olan teleferik inşaatı kapsamında, başlangıç istasyonunu inşaatının bitirildiği, çatı ve montajına da başlamaya hazır hale getirildiği belirtildi.

Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan, Güney Ege Kalkınma Ajansı’nın da (GEKA) 2013 Yılı Proje Teklif Çağrısı, Turizm Altyapısı Mali Destek Programı kapsamında desteklediği ‘Zeytin Yaylası Turizme Kazandırılıyor’ projesinde ise Büyükşehir Belediyesi Etüt ve Projeler Dairesi Başkanlığı, Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ve DESKİ yetkilileri ile GEKA ve ihaleyi alan firma temsilcileri alanda inceleme gezisi gerçekleştirdi.

‘Zeytin Yaylası Turizme Kazandırılıyor Projesi’nin kentin alternatif turizm potansiyelinin ortaya çıkaracağı kaydedilirken, bölgenin doğal mesire ve piknik alanı olarak son derece elverişli olduğu belirtildi. Proje kapsamında, bölgenin doğal yapısına uygun olarak; tek kişilik ve aile tipi çadırlar, 30 adet bungalov, 10 adet yöresel ürün sergi-satış yerleri, 3 adet büfe, 2 adet kır lokantası ve 1 adet kır kahvesi, bay-bayan ve engelli tuvaletler ile yönetim binası yapımının gerçekleştirileceği bildirildi. Proje tamamlandığında ise Zeytin Yaylası’nın Denizli’de yayla turizmi ve konaklama imkanına sahip ilk yayla olacağı belirtildi.

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, turizm açısından son derece zengin olan Denizli’deki alternatif turizm kaynaklarına ayrı bir önem verdiklerini belirterek, “Denizli ne kadar sanayi ve tarım kenti olarak gözükse de elindeki zengin kaynaklar ile gelecekte turizmde de lider olacaktır. Dünyada tek olan Pamukkale ve Laodikya gibi binlerce yıllık geçmişi bulunan değerlerimizin yanında kış turizmi, yayla turizmi gibi alternatif turizm kaynaklarını da değerlendirerek bu sektörden kentimizin daha çok pay alması için çabalıyoruz. Bunun için büyükşehirin her türlü imkanını seferber etmeye hazırız” dedi.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.