Topaca’dan Ankara-İstanbul YHT Testi Tam Not AldıTopaca’dan Ankara-İstanbul YHT Testi Tam Not Aldı :Vali Topaca, Pendik dönüşü İzmit Garı’nda basın mensuplarının sorularım yanıtladı.

TOPACA’DAN YHT TESTİNE TAM NOT
Vali Ercan Topaca, 25 Temmuz Cuma günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı gerçekleştirilecek olan Yüksek Hızlı Tren’în test sürüşüne katıldı. Sabah saatlerinde hızlı tren ile İzmit’ten Pendik’e gidip gelen Topaca, tren hattının açılışa hazır olduğunu söyleyerek, herhangi bir risk görmediğini belirtti.

İZMİT’TE DURACAĞI BELİRSİZ
YHT’nin seçim öncesine yetiştirildiği ve bu sebeple güvenli olmadığı iddialarını da yanıtlayan Vali Topaca, “Hızlı treni yeni işletmiyoruz, 4-5 yıldır Eskişehir – Ankara – Konya hattı çalışıyor. Mühendislerimiz yeterli bilgi ve tecrübeye sahip.Devlet böyle bir riski-almaz. Şuan itibariyle öyle bir risk görmüyorum. Kaza her ulaşımda söz konusudur ama Önemli olan bunu minimize etmektir” şeklinde konuştu. Topaca ayrıca YHT’nin açılış gününde İzmit’le durup durmayacağının henüz belli olmadığını açıkladı,

AÇILIŞ ERTELENMEYECEK
Vali Ercan Topaca, YHT’nin test sürüşüne katıldı. Sabah saatlerinde İzmit Garı’ndan trene binen Topaca, Pendik’e kadar giderek çalışmaları yerinde inceledi. .Pendik’ten döndükten sonra İzmit Gari’nda YHT ile ilgili kısa bir açıklama yapan Vali Topaca, açılışın bu kez ertelenmeyeceğini belirtti. YHT’nin devreye girmesi ile ilimizde bayram trafiğinin azalacağını da söyleyen Topaca, istanbul Ankara arası bilet fiyatlarının 50 – 60. lira civarında olmasını beklediğini açıkladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 25 Temmuz Cuma günü açılışını yapacağı YHT’de dün Vali Ercan Topaca test sürüşünü gerçekleştirdi. Öte yandan 2012 yılında kapatılan banliyö hattının da Eylül ayında açılacağını açıkladı Vali Topaca, YHT’nin güvenli olduğuna dikkat çekerek Adapazarı İstanbul banliyö hattının da Eylül ayında açılacağını söyledi Açılışı bir çok kez ertelenen Yüksek Hızlı Tren(YHT) 25 Temmuz’da start alacak. Bu tarih için resmi kaynaklardan henüz bir erteleme haberi çıkmazken açılışı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yapacak. Bu açılış öncesi test sürüsü gerçekleştiren Vali Topaca, hızlı trene ilk kez binmiş oldu.

PENDİK İSTASYONUNA GİTTİ
Sabah saatlerinde Yüksek Hızlı Tren ile İstanbul Peııdik’e giden Vali Topaca, öğlen saatlerinde yine YHT ile İzmit’e geldi. İzmit Pendik arası test sürüşünü gerçekleştirdikten sonra bir açıklama yapan Vali Topaca, Test sürüşleri bugün başlamadı, epey zamandır devam eden bir süreç. Bugün sabah bir program dolayısıyla buradaydık. Hızlı trenin geldiği saat çakışınca Pendik İstasyonu’na kadar gidip geldik” dedi.

TRAFİK RAHATLAYACAK
YHT’nin ülke ve bölge için önemli bir proje olduğuna dikkat çeken Vali Topaca, “Ülkemiz açısından son dönemde yapılan önemli bir proje. Daha önce Ankara Eskişehir hattı vardı. Daha sonra yeni hatlar da açıldı. İnşallah Cuma günü Pendik’te yapılacak bir törenden sonra İstanbul Ankara güzergahı da çalışmaya başlayacak. Kocaeli’yi çok ilgilendiriyor. Gerek Anadolu’ya açılması gerekse İstanbul istikametine gitmesi ilimizdeki trafiği Cuma’dan sonra rahatlatacak. Bayram öncesi hızlı trenin hizmete girmiş olması bayram trafiğini kısmen de olsa rahatlatacak” diye konuştu.

BANLİYÖ EYLÜL’DE GELİYOR
2012 yılında seferlerine son verilen Adapazarı-İstanbul arasında hizmet veren banliyö hattı ne zaman başlayacak sorusunu da Topaca, YHT test sürüşünü Pendik’e gerçekleştirdi Vali Topaca izmit garı’ndaki açıklamadan sonra makamına geçti.Topaca, “Çok fazla eksiği olmamakla beraber hızlı trenin hizmete sunulmasına yoğunlaşıldığı içih banliyö hattına çok zaman ayıramadık. Daha öce kullanılan hatlar ya yenileniyor ya da YHT’nin konforuna yaklaştırılıyor orada da bir iyileştirme yapılıyor. Ağustosun sonu Eylül’ün ortalarına doğru banliyö hattının da seferleri başlayacak” dedi.

BİR ÜST LİGE ÇIKACAĞIZ
YHT ile ilgili kısa bilgiler de veren Vali Topaca, “Üniversite öğrcncileri açısından da kolaylıklar sağlayacak. Kent olarak ülke olarak mutluyuz. Ülkemizin hızlı tren hizmetine sahip olmak demek bir üst lige çıkan bir projedir. Kazasız belasız bir şekilde vatandaşımızı gideceği yere sağ salim yetiştirmek istiyoruz. Konforu uçağı aratmayacak şekilde. Devlet demiryollan bir fiyat belirleyecek henüz tam kesinleşmiş bir şey yok. Otobüs seferlerinde yüksek ama uçağa göre oldukça ekonomik olacak. Benim tahminin İstanbul Ankara hattı 50-60 TL arasında olacaktır şeklinde konuştu.

ÖNEMLİ OLAN MİNİMİZE ETMEK
YHT’nin seçim öncesine yetiştirildiği ve güvenli olmadığı iddialarını da yanıtlayan Vali Topaca, “Hızlı treni yeni işletmiyoruz. 4-5 yıldır Eskişehir Ankara Konya hattı devam ediyor. Mühendislerimiz yeterli bilgi ve tecrübeye sahip. Devlet böyle bir riski almaz. Şuan itibariyle öyle bir risk görmüyorum. Kaza her ulaşımda söz konusudur ama önemli olan bunu minimize etmektir.Her türlü güvenlik tedbirleri alınarak çalışmalar devam etmektedir. Eskişehir İstanbul Pendik hattımın hangi istasyonda duracağı kesinleşmedi. 1-2 gün içerisinde program netleşecek” şeklinde konuştu.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.