Konya YHT ile Mersine hızlı inecekKonya YHT ile Mersine hızlı inecek :Türkiye’nin en önemli sanayi, tarım ve turizm merkezlerinden biri haline gelen Konya, yüksek hızlı trenle İstanbul’a, ‘yük taşıyabilecek hızlı trenle’ de Mersin’e bağlanıyor. Konya, 2023 yılında 15 milyar dolarlık ihracat, 10 milyon turist hedefine odaklandı.

Anadolu’nun tam ortasında yer alan, eski başkentlerimizden Konya, ‘sanayi, tarım ve turizm’ ayakları çok güçlü olan bir kalkınma modeliyle dikkat çekiyor. Mevlana hazretlerinin ve kadim medeniyetlerin merkezi olarak geçen yıl 2.3 milyon turist ağırlayan Konya, cumhuriyetimizin 100’üncü yılı olan 2023’te yılda 10 milyon turist ağırlayan bir kent olmak istiyor. Bu yıl ihracatı çok hızlı artan ve yılı 1.7 milyar dolarlık ihracatla tamamlayacak Konya’nın 2023’te ulaşmak istediği yıllık ihracat rakamı ise 15 milyar dolar. Bu hedeflere ulaşmak için kentte çok güçlü bir yatırım hamlesi devam ediyor. Konya’nın, Mersin Limanı’na hızlı trenle yük indirmesi, Yüksek Hızlı Trenle de Ankara ve İstanbul’a bağlanması bu hedeflere büyük katkı sağlayacak.

Yüksek Hızlı Tren (YHT), Ankara-Konya ve Eskişehir-Konya arasında çalışıyor. Konya yakında İstanbul’a da YHT ile bağlanacağız ki, İstanbul Konya arası 3.5-4 saate inmiş olacak. Bizim, sanayi yatırımları konusunda en büyük dezavantajımız limanlara olan mesafemizdi. Şimdi bununla ilgili de ciddi çalışma başlatıldı. Konya-Karaman-Mersin hızlandırılmış demiryolu hattı projesi inşaatı başladı. Bu, proje tamamlanınca 200 kilometre hıza çıkabilen ‘hızlı tren’ hattımız da olacak. Bu hat saatte 100 kilometre hız ile yük de taşıyabilecek. İhraç ürünlerimizi Mersin’e çok hızlı indirebileceğiz. Şimdi bu projeye paralel, bir lojistik köy projemiz de var. 1 milyon metrekare alana kurulacak.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.