Seçim vaadi Konak Tünelleri birçok eve zarar verdi

Seçim vaadi Konak Tünelleri birçok eve zarar verdi :AK Parti’nin İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni kazanmak için yapmayı vaat ettiği “35 İzmir 35 Proje” arasında yer alan, Yeşildere ile Konak Meydanı’nı birleştirecek Konak Tünelleri, adeta korku tüneli haline geldi. Tünel inşaatının geçtiği bölgede oturan ve çalışmalarda evleri zarar gören çok sayıda kişi taşınmak zorunda kaldı. Evlerinde çatlaklar meydana gelenler, geceleri korkudan uyuyamadıklarını söylüyor.
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı Binalı Yıldırım’ın, İzmir Büyükşehir belediye başkan adaylığı döneminde açıkladığı 35 proje arasında bulunan Konak Tünelleri, bölgede oturan birçok kişiyi evinden etti. Damlacık Mahallesi’nin ardından Selçuk Mahallesi sakinleri de tünel mağduru oldu. 636 Sokak’ta, toplam 37 dairenin bulunduğu üç apartman boşaltıldı. Aynı sokaktaki 27 daireli Güngöster Apartmanı’nın özellikle zemin ve alt katlarında derin çatlaklar oluştu. Apartman sakinlerin şikayeti üzerine farklı zaman dilimlerinde iki üç kez çatlakların oluştuğu evlere giden Karayolları Genel Müdürlüğü ekipleri, ev sahiplerinin verdiği bilgiye göre bunları alçıyla kapattı. Güngöster Apartmanı’nın zemin katında oturan iki çocuk annesi Kıymet Kevek, altlarından Konak Tünelleri’nin geçmesi sebebiyle evinin duvarlarında çatlaklar oluştuğunu söyledi. Ne yapacaklarını bilmediklerini ifade eden Kevek, “Bize bir şey söylemiyorlar. Duvarlardaki çatlakları, bizim haber vermemiz üzerine Karayolları ekipleri gelip kapatıyorlar. Evimin duvarları yamalı bohça gibi oldu.” dedi. Çatlakların yanı sıra pencerelerinin de açılmaz hale geldiğini, çökecek korkusuyla gündüzleri evin giriş kapısını açık tuttuğunu anlatarak, “Gece sabaha kadar sesler geliyor. İki çocuğum var, açıkçası korkuyoruz.” dedi.
‘DAHA EVİMİN TAKSİTLERİNİ ÖDÜYORUM’
Muhasebeci Ali İsmet Gölcük de çatlakların oluştuğunu evini krediyle aldığını, daha ödemesi gereken 54 taksit bulunduğunu söyledi. Oturduğu sokakta 37 evin boşaltıldığını, kendi apartmanlarında ise 27 hane olduğunu belirterek, “Bizim binada çatlaklar var ama kimse şimdiye kadar bize ‘çıkın’ demedi ancak evimde her an bir şey olur düşüncesiyle rahat rahat oturamıyorum. Ben evimi yeni aldım, ödemem gereken 54 taksitim var, ne yapacağımı bilmiyorum.” diye konuştu. Gölcük, oturdukları binanın sağlam olduğunun söylendiğini ancak çatlakların ortada olduğunu da dile getirdi. Eşi Şükran Gölcük ise başta kendilerine, “Eğer korkuyorsanız evlerinizden çıkabilirsiniz.” dendiğini aktardı. Tünelin yapan Karayolları’na dört dilekçe verdiklerini ancak cevap alamadıklarını kaydeden Gölcük, “Tünel bitene kadar geçici olarak kira veriyorlarmış. Korktuğumuz için evimizden çıkalım dedik ama dilekçelerden sonuç alamadık. Açıkçası korkuyoruz, tehlike arz ediyor. Geceleri uyuyamıyoruz. Geçen bir ses geldi, 4. kattakiler bile duydu. Karayolları’ndan gelenlere söyledik, bize, ‘Panik yapmayın.’ dediler.” şeklinde konuştu.

Reklamlar

Benzer demiryolu haberleri

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.