Üçyol-Üçkuyular metro hattı çok yakında açılacak

Üçyol-Üçkuyular metro hattı çok yakında açılacak :İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu, kalkınmada sanayi, ticaret, turizm, hizmet sektörlerinin yanı sıra tarıma da büyük önem verdiklerini belirtti. Tarımda çiçek, fidan organik tarım, sözleşmeli üretim, arazi yolları asfaltlanması uygulamalarına dikkat çeken Kocaoğlu, Yarımada için stratejik plan hazırlandığını da söyledi, “Nereye rüzgar enerjisi santrali yapılacağını, nereye yapılmayacağının haritasını yapacağız. Balık çiftliklerinin hangi koyda, kıyıya ne kadar uzakta olacağı, açık denize ne kadar uzaklıkta olacağını belirleyeceğiz. Böylece nerede karşı çıkacağımızı bileceğiz” dedi.Ürkütme hakkınız yok

Kocaoğlu, Üçyol-Üçkuyular metro inşaatıyla ilgili bazı olumsuz haberlere de değindi, şunları söyledi:

“Yüklenici firma, Büyükşehir Belediyesi, proje ve kontrolü yapan firma her aşamada, çıkan her problemde nasıl çözüleceğini üniversitelerden, konunun uzmanlarına danışarak buldu. İnşaatı durdurup çözüm projesi yapıldıktan sonra devam ettik. Son kalan ve problem olan 13 metrelik bölümü geçmek için 9 ay bekledik. Bu akla ve bilime inanmaktır. Ondan sonra yaptık. Şimdi metronun bittiğini, deneme seferlerinin başladığını ve hizmete açılacağını haber alan, kente negatif enerji salgılamayı prensip edinmiş kişi ve gruplar propaganda içine girdi. Kabahatimiz varsa bizi eleştirebilirsiniz, eksiklerimizi söyleyebilirsiniz ama metroyu kullanacak 4 milyon insanı ürkütemezsiniz, korkutamazsınız, buna hakkınız yok.”

İZBAN da Torbalı’ya

Metronun projesine uygun olarak yapıldığını ve çalışacağını belirten Kocaoğlu, toplu ulaşımdaki aktarma sistemine için de,

“Ağustos ayında okullar açılmadan İZBAN Torbalı’ya ulaşacak. Çok yakında metro Üçkuyular hattı açılacak. Okullar başlamadan, uygulamaya başlayıp çocukluk hastalıklarını gidermemiz gerekiyor” dedi. Kocaoğlu, İZBAN Torbalı hattı açıldığında, metro Narlıdere hattı ve tramvaylar bittiğinde aktarmalı sistemin daha da oturacağını söyledi.

Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar da çiçek sözleşmesinin önemini vurgularken, Bademler Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Mehmet Sever de, “Zeytin, zeytinyağı ve şaraplık üzümle ilgili de çalışmalar yapacağız. Doğal yaşam köyünün ilk adımlarını atacağız” dedi.

Armin

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar