Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy metrosu rekor kıracakÜsküdar-Ümraniye-Çekmeköy metrosu rekor kıracak :38 ay gibi sürede tamamlanacak olmasıyla dünyanın kısa sürede hizmete girecek metrosu olan Üsküdar – Ümraniye – Çekmeköy metrosunu ilk defa Yeni Şafak görüntüledi. İnşaatına 2012’de başlanan ve tünel işlemleri çok büyük ölçüde tamamlanan metro 564 milyon avro’ya mal olacak. Metro hizmete girdiğinde bir saat içerisinde 64 bin 800 yolcu taşıyabilecek.

Anadolu Yakası’nın ikinci metrosu yer alacak ve İstanbul Büy ükşehir Belediyesi (İBB) tarafından yaptırılan Üsküdar – Ümraniye – Çekmeköy metrosu ilk defa Yeni Şafak tarafından görüntülendi. Başladığı 2012 yılının Mart ayından 38 ay akabinde hizmete girmesi planlanan ve bu özelliğiyle dünyanın en hızlı tamamlanan metrosu özelliğini kazanacak olan hat tek istikametinde bir seferde bin 620, bir saatte ise 64 bin 800 yolcu taşıyarak İstanbul trafiğine pozitif istikametinde katkı sağlayacak. Hattın diğer hatlardan farkı ise tümünün makinistsiz araçların kullanılacak olması olacak.

DÖRT DURAĞI 1 HAFTADA AÇACAK

Tünel açma makineleri ve köstebek adı verilmekte olan TBM makineleri bu şantiyelerden başlayarak tüneli kazmaya start verdi . İlk kazmanın vurulduğu Mart 2012’den beri 4 noktadan 4 tünel açma makinesinin çalıştığı hatta tünel işlemleri Üsküdar – Altunizade arasında mevcut bulunan 4 durağın dışında tamamlandı. Altunizade durağında bakıma alınan ve tam kapasiteyle çalıştığında günde 18 metre tünel açabilen TBM çalışmaya başladığında Altunizade’den Üsküdar’a bir haftada inecek. Üsküdar durağı ise yukarıdan kazılarak tamamlanacak.

Üsküdar durağını oluşturacak çelik kazıkların çakımında yüzde 90 oranında sona gelinirken tamamlanan kısımlarda durak için kazı çalışmaları start verdi .

BİR SAATLİK YOL 24 DAKİKAYA İNECEK

Normal şartlarda ortalama 50 dakika olan Üsküdar – Çekmeköy arasını 24 dakikaya indirecek olan hat bunun yanı sıra iş giriş çıkış saatlerinde trafiğin çok fazla yoğun olduğu Ümraniye Alemdağ caddesi ile Şile yolunu da rahatlatacak. Alemdağ caddesi altından gidecek olan ve bir istikametinde saatte bin 620 yolcu taşıyacak olan hat, buradan vasıta , minibüs ve otobüslerin de çekilmesini sağlayacak. Hat bunun yanı sıra Marmaray, Metrobüs ve gelecek yıllarda tamamlanması beklenen Dudullu – Bostancı hattına da entegre olacak.

126 vagonun hizmet vereceği hatta 90 saniyede bir sefer yapılarak bekleme süreleri minimuma indirilecek. Ayrıca neredeyse her istasyonda bir makas bulunacak. Böylelikle yoğun duraklara boş vasıta gönderilebilecek.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.