Türk Otomotiv Tarihinin İlk Göz Ağrısına 5 Yılda 163 ZiyaretçiTürk Otomotiv Tarihinin İlk Göz Ağrısına 5 Yılda 163 Ziyaretçi : Eskişehir Demiryolu Fabrikaları’nda dönemin Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel’in talimatıyla 1961 yılında üretilen Türkiye’nin ilk yerli otomobili “Devrim”in, Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii AŞ’de (TÜLOMSAŞ) sergilendiği alanı 5 yılda 163 bin kişi ziyaret etti.
ADVERTISEMENT
Cumhurbaşkanı Gürsel’in talimatıyla o zamanki adı Eskişehir Demiryolu Fabrikaları olan TÜLOMSAŞ’ta, lastikleri ile ön ve arka camları dışında tamamen yerli olarak 4,5 ayda üretilen Devrim, 1961 yılında trenle Ankara’ya götürüldü.
Dönemin demiryolu kanunları gereği deposuna az akaryakıt konulan ”Devrim”, Gürsel’in test amacıyla kullandığı sırada benzini bitip durunca Türkiye’de ilk yerli malı otomobilin üretimi hayali suya düştü.
Egzoz borusunun yanda oluşu, uzun ve kısa farlarının ayakla çalışması, kontak anahtarı ve manuel olarak çalıştırılabilmesi gibi özellikleriyle dikkati çeken Devrim, yaşanan talihsiz olayın ardından trenle Ankara’dan Eskişehir’e getirildi. 0002 şasi ve 0002 motor numaralı, ağırlığı bin 250 kilogram olan ve saatte maksimum 140 kilometre hız göstergesine sahip Devrim, söz konusu talihsizliğin ardından bir süre fabrika içinde kullanıldı.
Yaklaşık 15 yıldır imal edildiği fabrikanın bahçesinde sergilenen, adına belgesel ve sinema filmi çekilen Devrim’in akaryakıt tankına güvenlik gerekçesiyle benzin konulmuyor. Türk otomobili tarihinin ilk göz ağrısı olan Devrim, son olarak 2005 yılında Bursa’da düzenlenen Sanayi ve Ticaret Fuarı’nda izlenime sunuldu.
Eskişehir-Ankara, Eskişehir-İstanbul arasındaki Yüksek Hızlı Tren (YHT) seferleri ve kente düzenlenen turistik gezi turları Devrim’e olan ilgiyi de artırdı. Devrim’i, 2010 yılında 31 bin, 2011 yılında 30 bin, 2012 yılında 34 bin, 2013 yılının 35 bin, 2014 yılının ilk 10 ayında 33 bin kişi ziyaret etti.
Eskişehir’e gelen yerli ve yabancı turistler, TÜLOMSAŞ’ta kendisi için hazırlanan özel cam bölmede muhafaza edilen Devrim ile hatıra fotoğrafı da çektiriyor. TÜLOMSAŞ yetkilileri ve sergi alanındaki LCD ekranlarla ziyaretçilere otomobil hakkında bilgi veriliyor.

Reklamlar

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.