Adana Metrosunda Maaş İsyanı

Adana metro haritasi
Adana metro haritasi

Adana Metrosunda maaş isyanı :Adana Büyükşehir Belediyesi’nin metro seferleri sekteye uğrayabilir. Ocak 2015 itibarıyla maaşları 2 bin 200 liradan 1400 liraya indirilen çok sayıda personelin eylem yapma hazırlığında olduğu öğrenildi.

Maaşlarını azaltılmasına karşı çıkan metro sürücüleri ve düz personelin bu sabahtan itibaren pasif direnişe geçtikleri bildiriliyor. Bu takdirde tren seferleri ya azaltılacak ya da metro ulaşımı tamamen duracak.

Belediyede göre yapan yaklaşık 30 metro sürücüsü (vatman) kendilerine dayatılma yeni sözleşmeye karşı çıkıyor. Bu sözleşmeyi imzalamamakta direnen vatmanların hukuki yollardan haklarını aradıkları edinilen bilgiler arasında.

Öte yandan Adana Medya’ya açıklamada bulunan bir metro sürücüsü, “Arkadaşlarımızın birçoğu pasif direniş yapıyor ya da rapor alarak protesto amaçlı işe gelmiyor. Bundan dolayı halen çalışan sürücülere iki vardiya yazılıyor. 15 saattir aralıksız metro kullanıyorum. Artık gözlerim kapanıyor. Bu durum böyle devam edemez” dedi.

Bu açıklama toplu taşım aracı olarak metro kullananan Adanalıların nasıl bir tehlike altında olduğunu da ortaya koyuyor. Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin ise sorunu çözmek için nasıl bir çare aradığı henüz bilinmiyor.

Armin

sohbet

    İlk yorum yapan olun

    Yorumlar