Bursa Terminal-Kent Meydanı Tramvay Hattı çalışmaları başlıyor

Yalova Yolunda tramvay hattı çalışmaları başlıyor :Uludağ’da bütün yetkilerin Büyükşehir’e verilmesi gerektiğini savunan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Kadıyayla ve Sarıalan’a dev tesisler yapacaklarını söyledi. Yunuseli Havaalanı konusunda son onayların yapıldığını ve Yalova Yolu’nda tramvay çalışmalarının başlayacağını ifade eden Altepe, Et-Balık’ın kapatılarak arazinin kentsel dönmüşüm ile cazibe merkezi haline getirileceğini kaydetti.
Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi 2015 yılının ilk toplantısını yaptı. Toplantıda konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, İl Özel İdare’nin kapatılmasıyla birlikte okullarda çalışan görevlilerden 200 kişinin işten çıkarılmasıyla ilgili, “Okullarda görevli çalışanların maaşları İl Özel İdaresi tarafından karşılanıyordu. Bunların devlet desteği olmadan çalıştırılması mümkün değil. Fakat bu yıl verilen ödemede bakanlık 250 kişilik bütçe ayırmış. 200 kişi açıkta kalmış. Buna kimse sahip çıkmayınca biz sahip çıktık. Açıkta kalan 200 kişinin maaşını büyükşehir olarak biz üzerimize aldık. Hayırlı olsun” dedi.
“ULUDAĞ’DA BÜTÜN YETKİLER BÜYÜKŞEHİR’E VERİLMELİ”
Uludağ ve Bursa’da tüm yetkilerin Büyükşehir’e verilmesi gerektiğinin altını çizen Altepe, “Milli Park’a girmek kolay olmuyor. Adım adım gidiyoruz. Burası turizm alanı diye kışın kar yağdığında makine gönderiyoruz ama ormancı çıkarmıyor. oteller Bölgesi turizm bölgesi olması gerekiyor. Biz buraya yatırım yapmak istiyoruz. Yatırdığımızın 100 katını Bursa kazanacak. Yabancıların daha çok konaklamasına sebep oldu. İstiyoruz ki Uludağ’da tüm yetkiler bize verilsin. Bir fabrikaya ceza verilecekse biz ceza verelim, biz kapatalım. Arıtmalarını biz yapalım bedellerini biz tahsil edelim. Hava kirliliği ile ilgili bakanlık bunlarla ilgili çalışma yapın diyor. Biz istiyoruz ki, tüm yetkiler bize verilsin. Biz bu konuda her türlü risk almaya hazırız. Her türlü göreve hazırız. Hedefimiz tüm yetkilileri almak” ifadelerini kullandı.
KADIYAYLA VE SARIALAN’A DEV TESİSLER
Teleferiğe kış aylarında binenlerin yüzde 80’inin yabancı olduğuna vurgu yapan Altepe, “Demek ki Bursalılar kullanmıyor, yabancılar kullanıyor. Bu yaz kış aynı şekilde devam ediyor. Orada sosyal alanlar günübirlik tesisler yok. Simdi de onun inşaatları başlıyor. Oteller Bölgesi’nde inşaat devam ediyor. İstasyonun ek binaları binlerce metrekare alanda çalışmalar sürüyor. spor sahaları, sosyal mekanlar, Sarıalan’da fazla tesis yok. Sarıalan’da da teleferik işletmesi o da bir tesis yapacak teleferik işletmesi. Oradaki inşaat da devam ediyor. Kadıyayla hattı da Büyükşehir tarafından yapılacak. Tesis, önümüzdeki yaz hem Kadıyayla’da hem de Sarıalan’da büyük tesisler olmuş olacak. Bu sekliyle teleferik önemli bir katma değer sağlayacak. Bu tesislerle Uludağ yaz kıs çalışır hale gelecek” şeklinde konuştu.
YUNUSELİ HAVAALANI’NDA SON ONAYLAR ALINIYOR
Yunuseli Havaalanı ve tramvay ile ilgili çalışmalar konusunda Meclis üyelerini bilgilendiren Altepe, “Yunuseli Havaalanı ile ilgili çalışmalar başlattı. Son onaylar alınıyor, inşaatlar başlayacak. Kule inşaatını Özdilek yapacak. Zemin binalarını biz yapacağız. İnşaatlar birkaç gün içinde başlar.
Tramvay hattımız da Yalova Yolu’nda başlıyor. Onunla ilgili 12 vagon alıyoruz. 23 Şubat’ta ihalesi var. Hızlı bir Şekilde hizmetlerimizi gerçekleştirmiş olacağız” dedi.
“YOL AÇMAKLA TRAFİK SORUNU ÇÖZÜLMEZ”
Bursa’da trafik sorunu konusunda meclis üyelerinin sorularını yanıtlayan Altepe, “İstediğimiz kadar yol açsak da sorun çözülmüyor, yollar yetersiz kalıyor. Yol yapmakla değil toplu ulaşımın kullanılmasıyla trafik sorunu çözülür. Herkes kendi sokağına otobüs istemesin. Yol açmak için 3 ayda 50 bina yıkan tek yer Bursa’da var. Böyle bir kamulaştırma yok. Mollaferani’de yıl açmak için 36 tane bina kamulaştırmışız” diye konuştu.

Benzer Demiryolu Haberleri

Benzer Hızlı Tren Haberleri

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.