Hanım Köprüsü Restore EdilecekHanım Köprüsü Restore Edilecek :Tunceli’nin Pülümür ilçesi çıkışında, Pülümür Çayı üzerinde bulunan tarihi Hanım Köprüsü’nün restorasyonu için çalışma başlatıldığı bildirildi.
Pülümür Kaymakamı Mekan Çeviren, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kaymakamlık olarak yaptıkları yazışmalar sonrasında Karayolları Genel Müdürlüğü’nün Hanım Köprüsünü restorasyon kararı aldığını belirtti.
Tabiat Varlıkları Yüksek Kurulunun 1986 ve 1839 sayılı kararıyla tescil edilerek koruma altına alınan tarihi köprünün yıkılmaya yüz tuttuğunu kaydeden Çeviren, “Kaymakamlığımızın talebi üzerine Karayolları 8. Bölge Müdürlüğü tarafından bakım ve onarım için 14 Ocak 2015 tarihinde ihale yapılacak. İhale sürecinde herhangi bir aksama olmazsa Nisan veya Mayıs ayları içerisinde restorasyonuna başlanacak olup 2 yıl içerisinde tamamlanması planlanıyor” dedi.
Hanım Köprüsü’nün tarihi açıdan önem ve özellik arz ettiğine işaret eden Çeviren, köprünün restorasyonunun Pülümür’ün, tarihi turizmin merkezi olması yönünde ciddi katkı sağlayacağını inandıklarını vurguladı.
tarihi-hanim-koprusu

Reklamlar