İZBAN asansörü tuvalete döndüİZBAN asansörü tuvalete döndü :İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğundaki İzban üst geçitlerinin hali görenlerin içini burkuyor. Vandallarca tahrip edilen asansörler kullanılamaz hale geldi. Vatandaşlar kızgın

İzmir’de şehir magandalarının İzban üst geçitlerinin kullanımını kolaylaştıran asansörleri parçalamasının önüne geçilemiyor. Başta Menemen, Hilal, İnkılap İstasyonları ve Aydın Hat Boyu Caddesi’ndekiler olmak üzere çok sayıdaki üst geçitte hurdaya çevrilen asansörler kullanılamaz halde. Yaşlılar, engelliler, bebek arabası olan kadınlar, karşıya geçmek için onlarca basamaklı merdiveni kullanmak zorunda kalıyorlar. Aliağa ile Cumaovası’nı birbirine bağlayan İzban Hattı üzerindeki yaya üst geçitlerinde bir çok asansör tahrip edildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğunda olan asansörler birkaç kez yenileyen belediye, yine aynı manzaralar yaşanınca, adeta pes etti. Güvenlik kamerası sistemi bulunmamasından güç alan vandallar, asansörlerin kontrol düğmelerini yerlerinden söktü, kabinin içerisindeki aynaları parçaladı, duvarlarına yazılar yazdı, kabinlere tuvaletlerini yaptı. Daha da ileri giden şehir magandaları, asansör kabinin aydınlatma sistemini parçalayarak, içindeki florasana kadar söktü. Camları kırılan ve yakılan bazı asansörler kaderine terk edilmiş halde kullanım dışı kaldı.

BİZİM SUÇUMUZ NE?
Engelli, yaşlı, hamile ve bebekli vatandaşların ulaşımını kolaylaştıran asansörleri başlarda onaran Büyükşehir Belediyesi, ilerleyen süreçte vandallarla başa çıkamayacağını düşünerek, artık duruma müdahale etmemeyi tercih etti. Bakımları dahi yapılmayan asansörlerin bazıları artık hiç çalışamaz duruma geldi. Vatandaşlar ise şehir magandalarına isyan ederken, Büyükşehir Belediyesi’nin de ilgisizliğinden yakındı. Üst geçidi kullanmak isteyen vatandaşlar, asansörler devre dışı kaldığı için tek seçenek olarak merdivenleri herkesin kullanamadığını, asansörün gerekli oılduğunu vurguladı. Özellikle Menemen, Hilal, İnkılap İzban İstasyonları ve Aydın hat Boyu Caddesi’ndeki üst geçitlerde zarar gören asansörlere binemeyen vatandaşlar, “Bunu yapanlar vatan hainidir. Hamile eşleri, yaşlı ana babaları, engelli yakınları olabilir. Onlar da bizim gibi eziyet çekiyor. Ne istediler asansörlerden. Defalarca asansörlere zarar verdiler. Artık Büyükşehir Belediyesi de bunları yenilemekten vazgeçti. Halbuki koysalar bütün asansörlere güvenlik kamerasını, sorun çözülecek. Binecek asansör kalmadı. Çalışanların içine de idrar kokusundan giremiyoruz” diye şikayetlerini dile getirdi.

Reklamlar