TCDDnin yeniden yapılandırılması ile ilgili STKlarla toplantı yapıldıTCDDnin yeniden yapılandırılması ile ilgili STK’larla toplantı yapıldı :Türkiye Demiryolu Ulaştırmasının Serbestleştirilmesi Hakkındaki Kanunun uygulanmasına yönelik olarak, TCDD’nin yeniden yapılanmasıyla ilgili kurulan komisyon tarafından ,TCDD faaliyet gösteren tüm sivil toplum kuruluşlarıyla bilgilendirme ve diyalog toplantısı gerçekleştirildi.

Genel Müdür Yardımcısı Adem Kayış başkanlığında gerçekleştirilen toplantının ilk bölümünde yeniden yapılanmayla ilgili olarak;

  • Demiryolu Sektörünün Stratejik Dönüşümü,
  • Yeniden yapılanan TCDD
  • TCDD Taşımacılık AŞ’nin Kurulma Süreci,
  • Taşınmazların Tahsis Kriterleri
  • Araç Devir ve Personel Geçiş Kriterleri,
  • Şebeke Bildirimi-Tahsis Ücretleri
    Gibi konular hakkında bilgiler verilerek sunum gerçekleştirilmiştir.

Soru- Cevap şeklinde gerçekleştirilen toplantının ikinci bölümünde ise Genel Başkanımız Şerafettin DENİZ; Belirlenmiş olan hedeflerin, hiçbir şekilde ülkemize ve demiryolu şartlarına uygun olmadığı görülmektedir. Bu konuda Avrupa’ya baktığımızda sadece Almanya’nın başarılı olduğu görülmektedir. Diğer ülkelerde ise başarı sağlanmadığı herkesçe bilinmektedir.

Ayrıca, TCDD’nin Serbestleştirilmesi konusunda asıl sorunun çalışanların durumlarının ne olacağı konusudur. Ayrıca, kapatılan işyerlerinde görev yapan personelin nasıl değerlendirileceği konusu ile personel geçişlerinin nasıl yapılacağının bizlere aktarılması gerektiğini ifade etmiştir.

TCDD Genel Müdür Yardımcısı Adem KAYIŞ; Geceli- gündüzlü büyük emekler sarf ederek Teşekkülümüze hizmet eden personelin bu süreçte mağdur edilmeyeceğini söyledi.

Hiçbir personelin endişelenmesine gerek olmadığını, TCDD Taşımacılık AŞ’ye geçişteki personel dağılımında önce istekli olanlardan başlanacağının altını çizen Kayış, yeterli istekli olmaması veya fazla gelmesi durumunda ise belirlenecek kriterler ışığında dağıtım yapılacağını vurguladı. Kayış, “Söz konusu kriterleri belirlemek üzere ayrı bir Komisyon kuruldu. Komisyon çalışmalarını tamamladığında STK’larla paylaşılacaktır.

Nihai karar ondan sonra verilecektir. Tüm personelimizin bilmesini isterim ki; bu süreçte kimsenin yeri değişmeyecek. Unvanı ve ücreti düşmeyecek. Demiryollarımızın modernizasyonu önemli olduğu kadar personelimizin memnuniyeti de bizim için önemlidir.” diye cevap verdi.

Genel Başkan Yardımcımız Yaşar YAZICI, TCDD Genel Müdürlüğü’nün işleyiş yapısı ile ilgili sorular yöneltti. Örneğin; Kamu veya Özel altyapı işletmecilerinin olacağı belirtilmektedir. Durum böyle iken TCDD’nin mevcut hatlarının devrinin olup olmayacağı sorusuna ise komisyon tarafından TCDD’nin mevcut hatlarının hiçbir şekilde devri söz konusu olmayacağı ancak, yeni yapılacak hatların altyapı işletmecileri özel veya kamu olabileceğini belirtmişlerdir.

TOPLANTIDA GÖSTERİLEN SUNU İÇİN TIKLAYINIZ

Reklamlar