Trafikte hız yüzde 50 artarsa ölüm riski 6 kat artıyorTrafikte hız yüzde 50 artarsa ölüm riski 6 kat artıyor :Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı internet sitesinden sürücüleri uyararak, Türkiye’de trafik kazalarında her sene yüzlerce insanını kaybettiğini ve milyarlarca lira maddi kayıp yaşadığını hatırlattı.
Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı’nın internet sitesinde yer alan ‘Trafikte Hız ve Kaza Riski’ başlıklı uyarı yazısında, hızın zararları anlatılıyor. Yüzde 5 artan hız oranının ölümlü kazaları yüzde 20 oranında artırdığına dikkat çekilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi:
“Kuvvet Modeli (Power model) kullanılarak, ortalama hızda meydana gelen değişime bağlı kazalar ve kazanın ciddiyeti tahmin edilebilmektedir. Ortalama hızın yüzde 5 artması, yaklaşık olarak tüm yaralanmalı kazalarda yüzde 10, ölümlü kazalarda ise yüzde 20 düzeyinde artışa yol açmaktadır. İhlalleri önlemeye yönelik faaliyetlerin temelinde, ortak bir kullanım alanı olan trafik ortamından, herkesin güvenli, adil, verimli bir biçimde yararlanmasını sağlamak fikri vardır. Bu temel ihtiyaç, kaza riskinin azaltılmasını gerektirir. Güvenli karayolu sisteminin temel amacı, ölüm ya da ciddi yaralanmalara yol açmaksızın insan hatalarına izin veren bir karayolu ulaşım sistemi kurmaktır. Güvenli bir karayolu sisteminin hataya izin veren bir yapıda olması gerektiği fikri, trafik güvenliği açısından çelişkili gibi görünse de bunu, ‘hatayı tolere edebilen trafik sistemi’ olarak ele almak konuya daha açıklık getirebilir. Bu ise risklerin azaltılması, risklerin azaltılması ise kural ihlallerinin önlenmesi ile büyük ölçüde sağlanabilmektedir. Aşırı hızın önlenmesi, muhtemel hataların ve beklenmedik yol koşullarının ortaya çıkardığı riskli durumların önemli bir bölümünün kazaya dönüşmesini engeller. Hızı azaltmanın somut yararı pek çok kez kanıtlanmış olduğundan, bu temel etki artık üzerinde fazlaca tartışma götürmeyen bir trafik olgusu olarak kendini ortaya koymuştur. ‘Orta düzeyde hız ihlali’ denilen ve yasal hız sınırının 10-15 km/s üzerinde araç kullanılması anlamına gelen ihlal grubu, bundan daha yüksek hız ihlalleriyle kıyaslandığında, ciddi sonuçları olan trafik kazalarında daha büyük bir rol oynamaktadır. Bunun nedeni ise orta düzeyde hız ihlallerinin aşırı hız ihlallerine göre daha yaygın olmasıdır.

Reklamlar

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.