Türkiye ve Macaristan arasında blok tren seferleri başlıyorTürkiye ve Macaristan arasında blok tren seferleri başlıyor :Türk-Macar Demiryolu Çalışma Grubu 3. Toplantısı Macaristan’ın Budapeşte şehrinde gerçekleştirildi.

Yük Dairesi Başkanı İbrahim ÇELİK başkanlığındaki Türk heyetinde; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yetkililerinin de yer aldığı toplantıya, Macaristan’dan Ulusal Kalkınma Bakanlığı, MAV Macaristan Demiryolları Şirketi, Gysev Cargo ve Rail Cargo Macaristan yetkilileri katıldı.

Toplantıda, Türkiye Macaristan arasındaki 2 milyar Dolar ticaret hacminin arttırılması amacıyla Türkiye ile Macaristan arasında demiryolu alanında işbirliğini geliştirme, iki ülke arasında demiryolu yük taşımacılığını artırma olanakları, intermodal ve semi-trailer (TIR Kasası) taşımacılık alanında işbirliği imkanları görüşüldü.

Toplantıda, Türkiye ve Macaristan arasında 2015 yılı içerisinde karma ve konteyner blok yük treni seferlerinin başlatılması ve semi-trailer (TIR Kasası) taşıması konusunda çalışmaların tamamlanması kararlaştırıldı.

 

Reklamlar