Amed yolları asfaltlanacakAmed yolları asfaltlanacak :Amed Büyükşehir Belediyesi, merkez ve kırsalda, kurumların altyapı çalışmaları nedeniyle tahrip olan ve mevsim şartlarından dolayı bozulan yollarda yürüteceği çalışmaların programını oluşturmaya ve nisan ayı için hazırlıklarını yürütmeye devam ediyor.
Kentin birçok noktasında bakım ve onarım çalışmalarını sürdüren Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı, hava şartlarının uygun olması durumunda nisan ayında asfaltlama çalışmalarına başlayacak. Merkez ve kırsalda, kurumların altyapı çalışmaları nedeniyle tahrip olan ve mevsim şartlarından dolayı bozulan yollarda yürüteceği çalışmaların programını oluşturmaya başlayan Yol Yapım Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı, yürütülen hazırlıklar ve çalışmalar hakkında bilgi verdi.
Araçların yollarda güvenli seyir izlemesi için asfalt sezonu öncesinde kentin birçok noktasında yama, bakım ve onarım çalışması yürütülen daire başkanlığı, sezonun başlamasıyla kırsal ve merkezde 3’er ekip oluşturulup, hızlı bir şekilde yolların asfaltlanacağını bildirdi. Daire Başkanlığı’ndan alınan bilgiye göre, altyapı çalışmalarında ve yeni yapılacak yol çalışmalarında kent merkezinde ve ilçelerde 260 bin ton asfalt dökülecek; 8 metre genişliğinde 7 cm kalınlığında yaklaşık 190 kilometre asfalt yapılacak.
Kırsalda 1110 km yol çalışması
2015 yılı asfalt sezonu hazırlıkları kapsamında, 13 ilçede yürütülecek yol çalışmalarının ihale süreçleri tamamlanma aşamasına getirildi, yol ekipleri oluşturuldu. İhale süreçlerinin tamamlanması ve hava şartlarının da uygun hale gelmesiyle birlikte, kırsal kesimde 5 metre genişliğinde 700 kilometre sathi kaplama, 400 kilometre stabilize, 10 kilometre kilitli parke taşı olmak üzere toplam 1110 km yol çalışması yürütülecek.
Yaklaşık 5 bin 600 kilometre toplam kırsal yol ağının olduğu kentimizde, yıl içinde sadece kırsalda yapılacak çalışmalar toplam yolun yaklaşık yüzde 20’sine tekabül edecek ve sadece kırsal yol ağında yürütülecek çalışmalara 60 milyon (trilyon) harcanacak.
260 bin ton asfalt dökülecek
Yol Yapım Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı, altyapı çalışmalarında ve yeni yapılacak yol çalışmalarında, kent merkezinde ve ilçelerde 260 bin ton asfalt dökecek, 8 metre genişliğinde 7 cm kalınlığında 190 kilometre asfalt serilecek.
Bu program kapsamında, asfalt çalışmalarında 14 bin ton bitümün, 5 bin tonunun bedeli TÜPRAŞ’a yatırılırken, şu ana kadar 1200 ton bitüm stoklara çekildi, 80 bin agrega alımı için ihale süreci devam ediyor. Bu çalışmalarda 210 bin ton asfalt müteahhitler tarafından, 50 bin ton asfalt ise Büyükşehir Belediye ekiplerince dökülecek.
Ayrıca 30 bin ton asfalt ise kent merkezi ve köy grup yollarında yama çalışmalarında kullanılacak, bu çalışmalar için de yaklaşık 40 milyon TL harcanacak. Yağmur suyu şebekesi çalışmalarının devam ettiği yerlerde ve yama çalışmalarında yine 3 yama ekibiyle çalışmalar sürdürülecek.