Toplu taşıma yangın yeri mi

Toplu taşıma yangın yeri mi :İstanbul’da alev alev yanan metrobüste faciadan dönüldü. Bu olay, toplu taşıma araçlarındaki güvenlik sorununu da gündeme getirdi.

Şirinevler’de geçtiğimiz günlerde yaşanan metrobüs yangınında büyük bir facianın eşiğinden dönülmesi, gözleri toplu taşıma araçlarındaki yangın güvenlik sistemlerine çevirdi. Toplu taşıma araçları için “Araç Yangın Algılama ve İhbar Sistemi” üreten firmaların yetkilileri, 2013 öncesinde üretilen ve hizmette olan bazı araçların risk taşıdığını iddia etti.
Uzmanlara göre toplu taşıma araçları için yasal zorunluluk haline getirilen “Araç Yangın Algılama ve İhbar Sistemi”nin denetim ve uygulamasında ciddi eksiklik bulunuyor.
Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Motorlu Araçlar Komisyonu Başkanı Alpay Lök, geçen yıl yürürlüğe giren mevzuatın denetimi konusunda belirsizlikler olduğunu dile getirdi.

Denetimde sıkıntı
Lök, “Toplu taşıma araçlarında zorunlu hale getirilen sistemin çalışıp çalışmadığını kontrol edecek bir adres yok. Bugüne kadar halk otobüsleri ve şehirlerarası hizmet veren otobüslerde 10 numara yağ kullanımından kaynaklı yangınlar meydana geldi. Sonuç olarak denetim sisteminde sıkıntılar var” dedi.
Türkiye Yangından Korunma Derneği ve eğitim Vakfı (TÜYAK) Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Kozacı ise, yolcu taşıyan tüm ticari araçlarda, motor bölümlerine otomatik yangın algılama ve söndürme sisteminin zorunlu hale getirilmesi gerektiğini söyledi. Kozacı, “Söz konusu sistemler, araçlara üreticisi tarafından monte edilmeli ve garanti altına alınmalı” diye konuştu.
Araç Yangın Algılama ve İhbar Sistemi üreten firmanın yetkilisi Ahmet Fırat ise metrobüs yangınına ilişkin olarak şunları söyledi:
“Sistem çalışıyor olsa şoföre ikaz verirdi. Şoför de yangın tüpüyle bile müdahale edebilir, yangını daha fazla büyümeden söndürebilirdi.
Yangın algılama ve ikaz sistemi 130 derece ısıyı algılar, 10 saniye önce devreye girerek ikaz verir. Öyle anlaşılıyor ki ya sistem yoktu, ya da çalışmadı. Bu sistemlerin bir otobüs için maliyeti 2 bin lira. Söndürme sistemi de ilave edilecek olursa maliyet 5 bin liraya çıkıyor. Şayet sistem çalışmış olsa 1.2 milyon liralık otobüs yanmayacaktı.”

‘İETT araçlarında ihbar sistemi yok’

Araç Yangın Algılama ve İhbar Sistemi için hazırlanan yasanın 1 Ocak 2014’te yürürlüğe girdiğini vurgulayan Fırat, şunları söyledi: “Yasaya göre motoru arkada olan toplu taşıma araçlarında bu sistem kullanılmak zorunda. İlgili mevzuatın teknik altyapısı yetiştirilemediği için Ulaştırma Bakanlığı, 2014 muayene kusur tablosunda yangın ihbar sisteminin eksikliğini ağır kusur olarak almadı. İETT’nin açtığı yangın algılama ihbar ihalesindeki süreç devam ediyor. 2013 öncesi üretilen toplu taşıma araçlarında bu sistemin olmadığı iddiaları var. Araçların motor bölümünde 3 sensör olması gerekirken fabrikalar sadece 1 adet sensör koyduğu yönünde bilgiler alıyoruz. Otobüslerin tamamına yakını bu şekilde.”
İETT yetkilileri ise, yanan metrobüs aracı da dahil olmak üzere, toplu taşıma araçlarının tamamında “Araç Yangın Algılama ve İhbar Sistemi”nin bulunduğunu belirtti.

Reklamlar

Benzer demiryolu haberleri

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.