Polonya Varşova Metrosuna Türk Dokunuşu

Polonya Varşova Metrosuna Türk Dokunuşu : Türkiye ile Polonya arasındaki 600 yıllık dostluğun anısına Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Varşova’daki Politechnica Metro istasyonuna görkemli bir İznik Çini panosu yerleştirildi.
2014 yılının Osmanlı-Lehistan arasında diplomatik ilişkilerin tesisinin 600. yıldönümü olması vesilesiyle Türkiye’de ve Polonya’da çeşitli projeler hayata geçirilirken, TİKA’da bu kutlamaların kalıcı eserlerle taçlandırılmasına katkı sunmaya devam ediyor.
Bu kapsamda TİKA tarafından Polonya’nın başkenti Varşova’da görkemli bir İznik Çini pano Varşova Politechnica Metro istasyonuna yerleştirildi.
Proje, TİKA’nın destekleriyle T.C. Varşova Büyükelçiliği ve Varşova Belediyesi işbirliğinde İznik Vakfı tarafından her aşaması geleneksel üretim tekniklerine sadık kalınarak hayata geçirildi. Türkiye ile Polonya arasındaki 600 yıllık dostluğun anısına Türkiye tarafından Varşova şehrine armağan edilen Çini pano İstanbul ve Varşova’nın panoramik görüntüsünü sanatsal bir kompozisyonla birleştirdi.
TİKA tarafında hayata geçirilen projenin açılışının Polonya’daki 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları ile Türkiye-Polonya Dostluk Günleri etkinleri ile aynı zamanda gerçekleştirilmesi ise projeyi daha da anlamlı kıldı. Toplam yüzey alanı 37,38 metrekare olan İznik Çini pano Polonyalılar tarafından da büyük ilgi gördü.
Açılışta söz alan Varşova Belediye Başkanı Hanna Gronkiewicz Waltz, bu eserin Türkiye-Polonya arasındaki ilişkilerin bir sonraki 600. yılına kadar yaşatılacağını ve Varşova’ya önemli bir estetik değer katacağını ifade etti.
Açılış töreni Varşova Büyükelçisi Yusuf Ziya Özcan, Varşova Belediye Başkanı Hanna Gronkiewicz Waltz ve TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Dairesi Başkanı Dr. Mahmut Çevik’in ve çok sayıda Türk ve Polonyalı vatandaşların katılımıyla gerçekleştirildi.


 


İlk yorum yapan olun

Yorumlar