Rüya proje 1300km/s hıza ulaşan yüksek hızlı tüp trenRüya proje 1300km/s hıza ulaşan yüksek hızlı tüp tren :Hyperloop, Tesla, SpaceX ve PayPal’un da kurucularından olan Musk’ın, saatte yaklaşık 1300km/s hıza ulaşan yüksek hızlı tüp tren projesi. İlk etapta San Fransisco ile Los Angeles arasına kurulacağı belirtilen proje, bu iki şehir arasındaki 643km’lik yolu, 30 dakikada kat edebiliyor.

Basıncı azaltılmış vakumlu çelik tüpler içindeki kapsüllerin, bir kompresör ve manyetik güç yardımıyla yüksek hızlı hareket etmesi prensibiyle çalışan Hyperloop için çeşitli adımlar atılmış durumda.

Yaklaşık iki yıl önce Elon Musk’ın rüyası olan proje işleri, şu anda Nasa ve Boeing gibi firmalardan 100 kadar mühendis tarafından heyetmiş olan HyperloopTransportation Technologies tarafından yürütülüyor. CEO Dirk Ahlborn önderliğindeki, Los Angeles ve San Fransisco arasında 1300km/s hızla yolcu imkânı sunacak olan Hyperloop projesinin, 10 yıl içerisinde hayata geçirileceğinin sözünü veriyor. Oluşum, bunun için ilk adımı da atmış durumda: Hyperloop için, QuayValley’de 8km’lik bir deneme yolunun inşası için anlaşmalar yapılmış. İnşaata, gelecek yıl içerisinde başlanması planlanıyor.

Deneme yolunun inşaası, projenin gerçek hayatta ne kadar başarılı olacağını gösterecek. Burada denenen trenler1200km/s hızına ulaşmayacaklar ancak Hyperloop’un çalışma prensibi açıkça ortaya konacak böylece. Herhangi bir mesele çıkması durumunda da, projenin pürüzleri gerçek zamanlı olarak giderilebilecek. Bunun haricinde Musk, Teksas’ta da benzer bir yöntemin inşa edileceğini belirtiyor.

Reklamlar