3’üncü Havalimanına Kamu Bankalarından Kredi3’üncü Havalimanına Kamu Bankalarından Kredi :Konsorsiyum liderliğini millete küfreden Cengiz’in yürüttüğü, İstanbul’un 3’üncü havalimanı projesi için kamu bankalarından 4 yılı ana para ödemesiz, toplam 16 yıl vadeli 2.7 milyar euro kredi ayarlandığı ortaya çıktı.
3’üncü havalimanı için 7 bankadan 4.5 milyar Euro kredi verileceği, kredinin yüzde 60’ını (2.7 milyar Euro) Ziraat, Halkbank ve Vakıfbank’ın sağlayacağı, yüzde 40’ını da Garanti, Yapı Kredi, Denizbank ve Finansbank karşılayacağı belirtildi.
Hürriyet’ten Vahap Munyar’ın haberinin ilgili bölümü:
Siirt’e giderken Limak Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir’e konsorsiyum liderliğini Mehmet Cengiz’in yürüttüğü, 5 ortaklı İstanbul’un 3’üncü havalimanı projesinin son durumunu sorduk:
– Arazinin devri 1 Mayıs 2015 itibariyle gerçekleşti. Artık işler daha da hızlanacak. Şu anda arazi düzenleme çalışmaları sürüyor. Çalışan sayısı 3 bine yaklaştı. 700 kamyon hafriyat işinde çalışıyor. Kamyon sayısı yakında 1200’e çıkacak.
– Kredi işi ne oldu?
– Çözüldü. 7 bankadan 4.5 milyar Euro kredi alacağız.
– Hangi bankalar?
– Kredinin yüzde 60’ını (2.7 milyar Euro) Ziraat, Halkbank ve Vakıfbank sağlayacak. Yüzde 40’ını da Garanti, Yapı Kredi, Denizbank ve Finansbank karşılayacak.
– İş Bankası kreditör bankalar arasına girmedi mi?
– Girmeyi çok istedi, ancak kredi maliyetinde beklediğimiz noktaya inemediler.
Kredinin vadesine işaret etti:
– 4 yılı ana para ödemesiz, toplam 16 yıl vadeli olacak.
– Ne kadar özsermaye kullanacaksınız?
– 5 ortak 1.5 milyar Euro koyuyoruz.
Arazide zemin işinin çok zor olduğunu kaydetti:
– Her türlü zorluğa karşın 3’üncü havalimanını 29 Ekim 2017’ye yetiştirmeye çalışacağız.
ucuncu-havalimani

Reklamlar