Demiryollarının geçici işçileri özlük haklarını istediDemiryollarının geçici işçileri özlük haklarını istedi :Malatya’da Devlet Demir Yolları’nda geçici işçi olarak çalışan işçiler yılda 5 ay 29 gün çalıştırıldıklarını, bu şartlarda emekli olma imkanları bulunmadığını belirterek özlük hakları konusunda düzenleme talep etti.
Malatya’da Devlet Demir Yolları’nda geçici işçi olarak çalışan işçiler yılda 5 ay 29 gün çalıştırıldıklarını, bu şartlarda emekli olma imkanları bulunmadığını belirterek özlük hakları konusunda düzenleme talep etti.

Devlet Demir Yolları’nda çalışan geçici işçiler Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, bir araya geldi. Geçici işçiler adına konuşan Murat Korkmaz, “Devlet Demir Yolları’nda 1983’te işe girenler var. Bu işçiler, senede en fazla 5 ay 29 gün çalışıyorlar. Bunu 12 aya bölerseniz, ayda 15 gün çalıştırıyorlar. Biz, özlük haklarımızın verilmesini istiyoruz.” dedi.

Korkmaz, Ağbaba’ya kendilerine verdikleri destekten dolayı teşekkür ederek, “Sayın Ağbaba bu konuyu birçok kez Meclis’te gündeme getirdi. Arkadaşlarımız arasında, 30 yıllık çalışma süreleri içerisinde 2 bin, 2 bin 100 ve 2 bin 200 gün ile yaşlarını doldurup, işten çıkanlar var. Bu arkadaşlarımızın emekli olma imkanları yok. Veli Ağbaba bu konuyu Meclis’te gündeme getirdi. Bundan sonra da kendisinin desteğini bekliyoruz” diye konuştu.

AĞBABA: GEÇİCİ İŞÇİLER ANCAK 150 YILDA EMEKLİ OLABİLİYOR

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, milletvekili olduğu yıl Suçatı’nda demiryolu geçici işçilerini ziyaret ettiğini belirterek, geçici işçilerin sorunlarını her fırsatta gündeme getirdiğini kaydetti.

‘BİR GEÇİCİ İŞÇİ ANCAK 150 YIL ÇALIŞIRSA EMEKLİ OLABİLİR’

Ağbaba, geçici işlerin sorunlarını gündeme getirdiklerinde Bakanın bu sorunu çözeceğine dair söz verdiğini hatırlatarak, “Maalesef bu sorun çözülmedi. Devlet Demir Yolları’ndaki işçilerin problemini aslında çok bilen yok. Kamuoyu da çok bilmiyor. Devlet Demir Yolları’ndaki geçici işçiler, kimi zaman 5 gün, kimi zaman bir ay, kimi zamanda hiç çalışmıyorlar. Bir geçici işçi ancak 150 yıl çalışırsa emekli olabilir” diye konuştu.

Devlet Demir Yolları’nda çalışan geçici işlerin sorunlarını her fırsatta dile getirdiğini, bundan sonra da getirmeye devam edeceğini kaydeden Ağbaba, “Biz taşeron sistemini eleştiriyoruz ama bu taşerondan da kötü bir sistem. Devlet, kendi işçisine, kendi yurttaşına bunu nasıl yapabilir? Anlaşılır gibi değil. Taşeron işçi olsaydınız aldığınız maaş, kaç gün çalışacağınız, nerede ve ne zaman çalışacağınız belli. Şimdi tetiktesiniz, başka işe de giremiyorsunuz. Meclis’te son yaptığım konuşmalardan biri geçici işçilerle ilgiliydi. Mecliste, “Sayın Bakan siz, 2-2,5 yıl önce Devlet Demir Yolları’nda çalışan geçici işçilere söz vermiştiniz. Bu işçileri bir türlü kadroya alacağız demiştiniz ama maalesef 3 yıl geçmesine rağmen bir ilerleme olmadı, gerileme oldu. Bu işçiler sizden müjdeli bir haber bekliyor dedim. Hala çözmediler.” şeklinde konuştu.

Ağbaba, geçici işçilerin sorunlarının çözümünün zor olmadığını ifade ederek, “Biz bu mücadeleyi sürdüreceğiz. İktidar olursak bu işi kökten çözeriz. Çünkü bu devlete çok yük olacak bir şey değil. Toplam rakama baktığımızda Bin 200 tane Devlet Demir Yolları’nın geçici işçisi var. Bunu çözmemek devletin ayıbı. Sizler bu işte tecrübe kazanmış, bu işi bilen insanlarsınız. Bu sorunun çözülmesi için elimden geleni yapacağımı bilmenizi istiyorum. Merak etmeyin, iktidara geldiğimizde bu işi mutlaka çözeceğiz. CHP iktidarında, taşeronu bitireceğiz dedik. Zaten taşeron bitince geçici işçi sorunu da ortadan kalkacak.” ifadelerini kullandı.

Ağbaba, parti programlarında taşeron işçiliği bitirme hedefinin bulunduğunu kaydetti.

Reklamlar