Kadir Topbaş Kartal Kaynarca Metro inşaatında konuştuKadir Topbaş Kartal Kaynarca Metro inşaatında konuştu :İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 2019’da tamamlanması planlanan Kartal Kaynarca Metro inşaatında incelemelerde bulundu. Topbaş: Kaynarca son noktamız değil, Tuzla’ya kadar uzanacak.

Metro inşaatında incelemelerde bulundu. Topbaş: Kaynarca son noktamız değil, Tuzla’ya kadar uzanacakİncelemeleri sırasında konuşan Topbaş, tarihe tanıklık ettiklerini ifade ederek, şöyle konuştu:

“Kendimize koyduğumuz hedef şu; her yerleşim bölgesine, her mahalleye en fazla yarım saat yürüme mesafesinde metro istasyonu olsun. İşte medeniyet bu. ‘2019’a vardığımız zaman raylı sistemler 400 km’ dediğimiz zaman, ‘Ya nasıl yapacaksınız?’ dediler. Hele bekleyin, inşallah biz onu da geçerek, 2019’a erişiriz diye niyet ediyoruz. Tabii bu şehrin en önemli ulaşım aksı metrolarla gelişiyor. Milyonlarca insan yeraltından zamanı çok doğru kullanarak istedikleri yere gidebilecek. Şu anda bizler sizlerle birlikte bir şantiye gezisi yapmaktayız. Yani Kadıköy-Kartal metro hattı üzerinden Yakacık’ta, şu anda bizim Yakacık’tan Kaynarca’ya eriştirmekte olduğumuz hat üzerinde çalışmaları takip ediyoruz. Kaynarca bizim esasında son noktamız değil. İnşallah Tuzla’ya kadar, Tuzla Belediyemizin bulunduğu noktaya kadar gidecek hat tamamlanacak.”

“100 YIL ÖNCE METRO YAPANLAR VAR AMA ONLAR ARTIK ESKİ MODEL”

“Ulaştırma Bakanlığımız Kaynarca- Sabiha Gökçen hattının ihalesini yaptı. İnşaatı yakında başlıyor. Biz Kaynarca’dan itibaren Pendik merkeze 3 km bir hat ilave ediyoruz. Pendik merkezden binen bir insan, Sabiha Gökçen’e rahatlıkla erişsin diye. Diğer taraftan, bizim şu anda banliy” olarak bildiğimiz, geçmişte Marmaray olarak yapılmakta olan hattın bir noktada entegre olacak şekilde Tuzla’ya kadar uzanacak Kaynarca’dan bir hat daha çalışmamız var. İnşallah bu yıl onun da ihalesini yapıyoruz. Bunlar bu bölgede bir metro hattı değil, birkaç metro hattı.

Tuzla’nın merkezinden belediyenin önünden veya Pendik’ten bir insan metroyu kullanmaya başladığı zaman rahatlıkla Marmaray’a erişebilecek. İstanbul’un her noktasına şimdi biten Taksim-Levent bölgesinden havaalanına kadar, Sabiha Gökçen’e kadar ulaşabilecek bir sistemler oluşturmaktayız. Bu da zamanın çok daha doğru kullanılması anlamı taşımaktadır. Böylece, her zaman söylediğimiz gibi, sadece sistemin bir tanesini seçmiyoruz. Sadece metro değil, deniz ulaşımıyla da buluşma imkanı sağlıyor. Deniz, metro, raylı sistem, lastik tekerlekli İstanbul’daki tüm ulaşım aksları birbirine entegre oluyor. Elektronik biletle de kentin her noktasına insanlarımız rahatlıkla erişebilecek. Burada bulunduğumuz bu hatta, bu yıl sonuna doğru artık vagonların da indiği ve testlerin başladığını göreceğiz. Geçmişte bizden önce, belki 100 yıl önce metro yapanlar var ama, onlar artık eski model. Burası son model metrolar, vagonlar, konfor, kalite, güvenlik açısından çok farklı bir sistem ortaya çıkmış olacak.”

İŞÇİLERLE FOTOĞRAF ÇEKTİRDİ

Şantiyeyi gezen Kadir Topbaş, konuşmasının ardından butona basarak beton harcı döktü. Topbaş, şantiyedeki çalışanlarla hatıra fotoğrafı da çektirdi. İşçilerden bazıları cep telefonlarıyla Topbaş ile selfie yaptı.

2019 YILINDA FAALİYETE GEÇİRİLMESİ PLANLANIYOR

Anadolu Yakası’nın ilk metrosu olan Kadıköy-Kartal Metro tüneli kazı çalışmaları bittiğinde Kaynarca’ya uzanmış olacak. 2012 yılında açılan ve hat uzunluğu 21.7 kilometre olan Kadıköy-Kartal Metro tüneli 16 yolcu istasyonuna sahip. Kartal-Kaynarca Metrosu da bu hata dahil olduğunda, istasyon sayısı 19’a ulaşacak ve hattın uzunluğu 26,5 kilometreye çıkacak. 2019 yılında faaliyete geçirilmesi planlanan Kartal-Kaynarca metro hattı ile birlikte, Kadıköy-Kaynarca arasında saatte 70 bin yolcu taşınabilecek. Yeni yapılacak metro hattıyla, Kadıköy-Kaynarca arası yolculuk süresi 38,5 dakikaya inmiş olacak.

Reklamlar