Doğu Karadeniz demiryolu ağına bağlı olmayan tek bölge

Doğu Karadeniz demiryolu ağına bağlı olmayan tek bölge :Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, Doğu Karadeni z Bölgesi lojistik çalışmalarına ilişkin yaşanan eksiklikleri ve yapılması gerekenleri sıralayarak, bu anlamda herkesi göreve çağırdı.

DEMİRYOLU AĞINA BAĞLI OLMAYAN TEK BÖLGEYİZ
Gürdoğan, Türkiye’nin Türk Cumhuriyetleri, Kafkaslar ve Orta Asya’ya açılan en önemli kapılarının başında gelen Sarp Sınır Kapısı ve bu kapı hinterlandında bulunan Doğu Karadeniz Bölgesi illerinin lojistik açıdan stratejik bir öneme sahip olmasına rağmen, gerek demiryolu ağına bağlı olmayan tek Bölge olması, gerekse artan taşıma maliyet ve süreleri ile Rusya ve Asya coğrafyasından dünya pazarlarına yönelik taşımacılık gelirlerinden de mahrum kaldığını söyledi. Bu bağlamda; Doğu Karadeniz Bölgemizin Lojistik üs olarak kullanmak ve Türkiye’nin 2023 ihracat hedefi için Demiryolu ve alternatif güzergahları bir an önce faaliyete geçirilmesi için önemli olarak nitelendirdiğimiz bazı hususlarda siyasilerin bizlere destek vermesi en büyük beklentimizdir” dedi. Gürdoğan şunları söyledi:

DOĞU KARADENİZ DEMİRYOLU BAĞLANTISI
Bulunduğu yer itibariyle stratejik bir öneme sahip olan Doğu Karadeniz Bölgesi’nin demiryolu ağına bağlı olmayan tek Bölge olması, mevcut geniş kapasiteli bölge limanlarının (Trabzon, Rize ve Hopa) atıl kalmasına yol açmakta, artan taşıma maliyet ve süreleri ile bölge dış ticaretimizin önünden bir engel oluşturmakta, ayrıca Asya coğrafyasından dünya pazarlarına demiryolu uzantısıyla gerçekleştirilen önemli taşımacılık gelirlerinden de mahrum bırakmaktadır. Doğu Karadeniz Bölgemizin; yük potansiyeli daha yüksek olan ve çok daha düşük maliyetle yapılabilirliği olan uluslararası bağlantı noktası olarak ülkemize en yakın konumdaki Batum-Hopa demiryolu bağlantısı ile demiryolu ağına bağlanması gerekmektedir. Fayda maliyet ekseninden bakıldığında en fizibıl hattın bu hat olduğu açıkça ortaya çıkacaktır.

ALTERNATİF KARAYOLLARI GÜZERHAHLARI
Bölgemiz açısından ve Ülkemizden en kısa sürede Rusya Federasyonu’na karayolu ile ulaşımımızı sağlayan ve 2014 yılı itibariyle 6000 adet Türk aracı geçişinin yapıldığı Gürcistan üzeri transit geçişli Kazbegi-Verhni-Lars karayolunun Kazakistan ve Türk Cumhuriyetleri içinde kullanılması nedeniyle yoğunluğu kaldıramamaktadır. Bu kapsamda bu yoldaki yığılmaları önlemek için alternatif olarak Güney Osetya Roki ve Çeçenistan Gürcistan yolunun ne zaman faaliyete geçeceğini öğrenmek ve yerinde incelemeler yapmak üzere Kasım ayında Birliğimizce sözkonusu bölgeye bir resmi ziyaret gerçekleştirilecektir.

SARP SINIR KAPISI GENİŞLETİLMESİ
Sarp Sınır Kapısı’nda yaşanan yoğunluğun azaltılması için Sarp Sınırı Kapısının genişletilmesi için Askeriye tarafının Gümrük alanının içine katılarak hem TIR hem de yolcu geçişleri için Gürcü tarafına paralel genişlemelerin yapılması aciliyet arz etmektedir.

MURATLI SINIRI KAPISININ AÇILMASI
Sarp sınır kapısında yaşanan yoğunluk nedeniyle yaşanan sorunların çözümü olarak Muratlı Sınır Kapısının biran önce kullanıma açılması büyük önem arz etmektedir. Cankurtaran tüneli açıldığında Hopa’dan 20 dakika da kapıya varılabilmektedir. Bu kapının açılmasıyla TIR’ların Batum’un içinden değil arkasından geçmesi sağlanarak Batum şehir içi geçişinin rahatlayacak, böylelikle ihracatçı ihracatını, turizmci turizmini rahat bir şekilde gerçekleştirecektir.

Reklamlar

Benzer demiryolu haberleri

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.