Denizli Bağbaşı Yaylası teleferikle yarışıyorDenizli Bağbaşı Yaylası teleferikle yarışıyor :Denizli, günlerdir Büyükşehir Belediyesi’nin 38 milyon lira harcamayla hizmete sunduğu teleferik projesini konuşuyor. Kenti semadan seyrettiren teleferik kadar; bin 400 rakımlı yaylaya yapılan tesisler de dikkat çekiyor.

Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin Bağbaşı Yaylası’na teleferik hattı ve dinlenme tesisleri uzun bir bekleyişin ardından nihayet hizmette. Aslında kent belleğinin önemli yapı taşlarından birini oluşturacak bu kritik proje, gerek süresi, gerek konumu, gerekse kapsamı nedeniyle uzun süredir gündemde. Ancak teleferik projesi, yaklaşık 4 gündür, hiç bu kadar fazla konuşulmamış gündemin ilk sırasını meşgul etmemişti.

UZUN KUYRUKLAR OLUŞTU
Birbuçuk yıllık çalışmanın sonunda hizmete açılan proje, özellikle Bağbaşı Yaylası’na yapılan ağaç evlerden örülü yayla dinlenme tesisiyle de kente sürpriz bir adres daha kazandırdı. Cumartesi gününden itibaren devasa kuyruklar oluşturarak teleferiğe akın eden Denizlililer, semadan kente bakma yarışı içine girerken, yaylaya yapılan dinlenmez ve konaklama tesisleri de şaşırtıyor. Yüzlerce kişi Bağbabaşı’ndaki alt istasyonda uzun kuyruklar oluşturuyor. Denizlililer teleferiğe herkesten önce ve ücretsiz binebilmek için saatlerce kuyruk beklemeyi göze alıyor.

KENT ORMANI İLE BAŞLIYOR
Özel aracı olmayanlar Teleferik noktasına 22 numaralı otobüs veya Bağbaşı minibüsleriyle ulaşabiliyor. Teleferik yolculuğu Bağbaşı’nda vatandaşların daha çok piknik alanı olarak kullandığı kent ormanı içinden başlıyor. Teleferik için iki istasyon kuruldu. Alt istasyon ek binası bin 650 metrekare, alt istasyon kabin kısmı 650 metrekare alanı kapsıyor. Bağbaşı Yaylası’ndaki üst istasyon ise 2 bin 260 metrekareye kuruldu. Alt ve üst istasyonlar arasındaki halat uzunluğu bin 468 metre. Üst istasyonda kafe ve seyir terasları da yer alıyor. Yolcular ise 24 kabinle taşınıyor.

YAYLADA NELER VAR?
Bağbaşı Yaylası’ndaki ziyaretçileri restoran, bungalov ve ahşap evler, çadır kampı alanı, çocuk oyun parkı, ikram çadırı ve yeşil alanlardan oluşan 185 bin 850 metrekarelik alana sahip yayla tesisleri karşılıyor. Alanda isteyenlerin doğa yürüyüşü yapabileceği parkurlar oluşturuldu.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.