Brükselde Terör Alarmı SürüyorBrükselde Terör Alarmı Sürüyor :Belçika’nın başkenti Brüksel’de en yüksek terör tehdidi alarmı sürerken, hayatın adeta durduğu şehirde polisin en az iki operasyon yürüttüğü bildirildi.

Belçika’nın başkenti Brüksel’de “yakın terör tehdidi” alarmı devam ediyor. Terör tehdidi seviyesinin 4’e çıkarılmasının ardından şehirde hayat dururken, yapılan değerledirmede alarm seviyesinde değişikliğe gidilmedi.

Alarm seviyesinin yükseltilmesinin ardından önceki gün alınan önlemler devam ederken, metrolar ile bazı tramvay hatlarında seferler yapılamadı. Müzeler, alışveriş merkezleri, sinemalar, tiyatrolar, şehir merkezindeki çoğu mağaza, restoran ve kafe kapalı kaldı. Turist yoğunluğuyla bilinen tarihi Grand Place meydanında çok az kişinin bulunduğu, silahlı asker ve polislerin devriye gezdiği görüldü.

Merkez tren istasyonunda sahipsiz bir paket, paniğe neden oldu. Güvenlik çemberine alınan bölgede yapılan incelemede patlayıcıya rastlanmadı.

Brüksel’in Schaerbeek Belediye Başkanı Bernard Clerfayt, başkentin hala büyük bir tehditle karşı karşıya olduğunu belirterek, “Brüksel bölgesinde, çok tehlikeli eylemler yapabilecek 2 terörist var” dedi. Bunlardan birisinin Paris saldırılarından sonra Belçika’ya geçtiği belirtilen Salah Abdeslam olduğu iddia ediliyor.

Paris saldırılarında yer aldığı iddiasıyla her yerde aranan Salah Abdeslam’ın kardeşi Muhammed Abdeslam ise, Fransızca yayın yapan kamu televizyonuna (RTBF) yaptığı açıklamada, ağabeyinden teslim olmasını isteyerek, “Onu mezar yerine hapiste görmeyi yeğlerim” dedi.

Paris’teki benzer saldırıdan korkuluyor

Belçika Başbakanı Charles Michel, terör tehdidinin en yüksek düzey olan 4’e çıkarılma kararının, “Brüksel’de, Paris’tekine benzer saldırı yapılabileceği konusunda somut göstergeler bulunması” nedeniyle alındığını söylemişti.

Bu arada Michel, cumartesi günü ilan edilen en yüksek terör tehdidi seviyesinin, pazartesi günü de geçerli olacağını açıkladı.

“Polis en az iki operasyon yürütüyor”

Öte yandan, ”Yakın terör tehdidi alarmı” devam eden Belçika’nın başkenti Brüksel’de polis, en az iki operasyon yürütüyor.

Akşam saatlerinde polis, şehir merkezindeki Grand Place meydanına çıkan bazı yolları kapatırken, vatandaşlardan da meydana yaklaşmamalarını istedi. Meydana yakın en az iki otelde de güvenlik önlemi alındı, müşteriler dışarı çıkmamaları konusunda uyarıldı.

Belçika medyası, en az iki operasyonun yapıldığını duyururken, Belçika federal polisi, halktan ve medyadan devam etmekte olan operasyonları ve polisin bulunduğu yerleri sosyal medyada paylaşmamalarını veya haber yapmamalarını talep etti. Bu isteğe bazı Belçika medya kuruluşları da uyacağını açıklayarak, operasyonlar sonlanana kadar detay veren haberler yapmayacaklarını duyurdu.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.