Hindistan Demiryolu Bakanı Japon emekli aylık fonlarının demiryollarına yatırım yapmasını teşvik ediyor

Hindistan Demiryolu Bakanı Japon emekli aylık fonlarının demiryollarına yatırım yapmasını teşvik ediyor :Japonya yaklaşık % 12 payı ile ABD’den sonra dünyanın en büyük emekli aylığı fonlarına sahip ülkesidir. Hindistan’ın gelecek birkaç yıl içerisinde demiryolu altyapısına olan yatırımlarını 140 milyar $ civarına yükseltmeye çalıştığını ifade eden Demiryolları Bakanı Suresh Prabhu Japonya’nın emekli aylığı fonlarını ülkenin demiryollarına yatırım için davet etmiştir. Prabhu, “Indian Council for Research on International Economic Relations” (ICRIER) tarafından düzenlenen Hindistan-Japonya Ekonomik İlişkileri: Karşılıklı Boyutlar isimli konferanstaki konuşmasında “Japonya’nın çok büyük emekli aylığı fonlarına sahip olduğunu ve uzun dönemli karşılıklı menfaatler için bu yatırımı yapabileceğini ifade etmiştir.


Bu mali yılda 20 milyar $ civarında yatırım yapacaklarını ve gelecek yıllarda bu miktarın artacağını ifade etmiştir. Birçok küresel firmanın Hindistan’a yatırım planı yaptığını ve Japon şirketlerinin de bunun bir parçası olabileceğini ilave etmiştir.

Asya Kalkınma Bankası Enstitü Başkanı Naoyuki Yoshino’ya göre Japonya’nın emekli aylığı fonları 140 trilyon Yen civarındadır. Prabhu demiryollarının bir devlet işletmesi olduğunu ve sermayenin garanti altında olduğunu ve geriye dönüş için de garanti verildiğini de ifade etmiştir.

ICRIER konferansında konuşan Japon Büyükelçi Takeshi Yagi ise Hindistan politik girişimlerinden çok fazla etkilendiklerini ve yatırım teşviği için adım atacaklarını söylemiştir.

Müşavirliğimiz tarafından katılım sağlanan konferansta ayrıca JETRO-Japan External Trade Organization, JICA-Japan International Cooperation tarafından şimdiye kadar Hindistan’da gerçekleştirilen faaliyetler hakkında bilgi verilmiştir. Hindistan’d a 1200’in üzerinde Japon firması aktif olarak faaliyette bulunmaktadır. Bu firmaların ise % 51’nin imalat sektöründe faaliyette olduğu bildirilmiştir. 2006 yılından itibaren Japonya’n ın Hindistan’a olan ilgisi artmış ve özellikle 2009 yılında Başbakanın ziyaretinden sonra Hindistan Japonya Kalkınma Fonu oluşturulmuş ve DMIC – Delhi Mumbai Sanayi Koridorlarına yatırım ile ilgili Mutabakat Anlaşması imzalanmıştır.sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar