İstanbula 10 yeni metro hattı geliyor

İstanbul’a 10 yeni metro hattı geliyor :İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbullulara müjde verdi. Topbaş, İstanbul’a 10 yeni metro hattı yapılacağını açıkladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi 2016 bütçesini meclise sundu. Bütçede en büyük pay ulaşım projelerine ayrıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bütün gelişmiş şehirlerde ulaşım problemi yaşandığına dikkati çekerek, İstanbul’un toplu ulaşım sistemlerini daha da geliştirmek adına bütçede en büyük payı ulaşıma ayırdıklarını vurguladı. Topbaş, 8 milyar 42 milyon liralık ulaşım yatırımı yapacaklarını açıkladı.

İKİ METRO HATTI YAPIM AŞAMASINDA

İstanbul’da gelecek yıl sonunda günlük 7 milyon kişinin raylı sistemleri kullanır hale geleceğini belirten Kadir Topbaş, “İstanbul, 2019 yılı sonunda da 11 milyon kişinin günlük raylı sistemleri kullandığı bir şehir olacak.
ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA BAŞLANACAK

Bakırköy, Bahçelievler, Bağcılar, Küçükçekmece ve Başakşehir’den geçen 13 kilometrelik Ataköy-İkitelli Metrosu ile Ümraniye, Kadıköy ve Ataşehir’den geçen yine 13 kilometrelik Bostancı-Dudullu Metrosu’nun ihale ve sözleşme süreçlerini tamamladı ve önümüzdeki haftadan itibaren yapım aşamasına geçecek” dedi.

RAYLI SİSTEM HATTI 145 KİLOMETREYE ÇIKTI

2016’da 3. Havalimanı için 2 ayrı metro hattında ve 3 katlı Tüp Geçiş Projesinde somut adımlar atılmış olacağına da dikkati çeken Topbaş, göreve geldiklerinde 45 kilometre olan raylı sistem hattını 145 kilometreye çıkardıklarını vurguladı.
2016’DA HAYATA GEÇECEK OLAN METRO HATLARI

Kadir Topbaş, 2016 yılında yapımına başlanacak hatlar arasında, Göztepe- Ataşehir-Ümraniye, Çekmeköy-Sultanbeyli, Çekmeköy-Taşdelen-Yenidoğan, Kaynarca-Tuzla, Pendik-Kaynarca, Bağcılar-Halkalı, Başakşehir-Kayaşehir, Mahmutbey-Bahçeşehir, Yenikapı-Sefaköy ve Eminönü-Alibeyköy (tramvay) olduğunu açıkladı

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

1 Comment

  1. Hani nerde önce yapsınlar sonra konuşsunlar

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.