Nostalji Tramvayı Dokuma’da (Foto Galeri)Nostalji Tramvayı Dokuma’da :Antalya’nın tarihi değerlerinden biri olan eski Dokuma Fabrikası’na İstanbul’un simgelerinden nostalji tramvayı yerleştirildi.

Kepez Belediyesi’nin farklı kullanım alanları ve Antalya’ya kazandıracağı yeniliklerle dikkat çeken Dokuma Fabrikası, yeni çehresine kavuşuyor. Yenilenen binaları ve çevre düzenlemesi ile modern bir yaşam merkezi haline gelecek olan tarihi fabrikada, çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Kepez Belediyesi’nin, temizlik, tadilat ve peyzaj çalışmaları neticesinde Dokuma Fabrika binası ve arazisi, hizmette olduğu günlerdeki canlılığına ve güzelliğine yeniden kavuşmaya başladı. Dokumanın en önemli ve dikkat çekici eserlerden biri de nostalji tramvayı oldu. Başkan Tütüncü’nün önemli projelerinden biri olan tramvayın yapımı yaklaşık üç ay sürdü. Tamamen el işçiliği ile üretilen ve orijinalinden farksız olan tramvay, Dokuma Fabrikası bahçesindeki yerini aldı. Sultan Abdülhamit tarafından tasarlanan ve tüm dünyaya metroculuk konusunda ilham veren Türkiye’nin ilk tramvayı Dokuma’da sergilenmeye başlandı.

“AMACIMIZ TARİHE IŞIK TUTMAK”
Çok büyük bir hayalin gerçekleşmekte olduğunu ifade eden Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Dokuma bahçesinde tarihe damgasını vuran eserlerin sergileneceğini söyledi. İlk eser olan nostalji tramvayının yerini almasıyla önemli bir tarihin canlandığını söyleyen Tütüncü, sözlerine şöyle devam etti: “Bu tramvay çok büyük bir tarihe dikkat çekecek. Amacımız bu tramvayın sadece ziyaretçilerin fotoğraflarını süslemesi değil, geç kalınmış bir tarihi hatırlatmasıdır. 1800’lü yıllarda ilk metroculuk planlamasını yapan Sultan Abdülhamit’in bu eserinin ardından 90 yıl boyunca yerinde sayan ve tüm dünyanın ilham aldığı bu tramvayın hikayesini ziyaretçilerimizle paylaşarak tarihe ışık tutmayı amaçlıyoruz.”

DOKUMA’YA BÜYÜK AÇILIŞ
Başkan Tütüncü’nün 488 dönümden oluşan Dokuma arazisini, kentin yeni yaşam, bilim ve sanat merkezi haline getirecek projesi hız kesmeden devam ediyor. Uluslararası üniversitelerden gelen ekiplerin gezerek proje ürettiği ve Kepez Belediyesi’nin çalışmalarını sürdürdüğü fabrika, her gün yenileniyor. Tütüncü’nün farklı şehir ve ülkeler gezerek modellediği nostaljik konseptteki peyzaj işleri tamamlanıyor. Aslına uygun şekilde yepyeni bir yaşam merkezi olacak Dokuma’nın bir bölümünü, Aralık ayı sonunda açmayı planladıklarını ifade eden Tütüncü, büyük bir açılış gerçekleştirecekleri müjdesini verdi.

“DEVRİM DE YER ALACAK”
Yerli üretimin bir başka hüzünlü hikayesinin baş kahramanı olan ilk yerli arabamız Devrim Otomobili de yine Tütüncü’nün projesi olarak ustalar tarafından aslına uygun olarak yapılıyor. Tamamlanmasına kısa bir zaman kalan otomobil, nostaljik tramvay gibi Dokuma’da sergilenerek yakın tarihe kısa bir yolculuk imkanı sunacak.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.