Haydarpaşa Garı Restorasyonu BaşlıyorHaydarpaşa Garı Restorasyonu Başlıyor :Otel, rezidans söylentileriyle restorasyonunda gecikmeler olan Haydarpaşa Garı için düğmeye basıldı. Kadıköy Belediyesi restorasyon onayını verdi.

İstanbul’un tarihi mekanlarından Haydarpaşa Tren Garı için restorasyon süreci başlıyor. Restorasyon kararına kadıköy belediyesinden tasdik çıktı.

Bundan 5 yıl kadar evvel çatı bölümünün olduğu yerde büyük bir yangın geçiren tarihi Haydarpaşa Garı için düğmeye basıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi restorasyon için çalışmalara başlıyor. Aslına müsait olarak restore edilecek olan tarihi gar, şimendifer hattının yenilenmesi sonrasında ilk seferlerin yapılacağı tarihe yetiştirileceği ifade edildi.

Haydarpaşa Garı için beklenen restorasyon çalışmasına tasdik Kadıköy Belediyesi’nden çıktı. Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü (TCDD) tarafından hazırladnan ve önümüzdeki günlerde başlaması beklenen restorasyon tarihi Haydarpaşa Gar Binası’nın orijinal durumuna sadık kalınarak yapılacağı kaydedildi.

Anıtlar Kurulu tarafından onaylanan Haydarpaşa Tren Garı’nın restorasyon projesine göre yapı orijinal durumu aynen korunarak restorasyondan geçecek. Daha evvel Kadıköy Belediyesi’nin tarihi garın özgün haline müsait olmadığı gerekçesiyle reddettiği restorasyon projesi çalışmalarına önümüzdeki günlerde başlanacak.

KADIKÖYLÜLER GAR OLARAK HİZMET VERSİN İSTİYOR

Ret gerekçesini yaptığı basın açıklamasında “Orijinal haline sadık bir restorasyon projesi önümüze gelirse elbette onaylarız” sözleriyle ifade eden Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, revize edilen restorasyon projesi ile ilgili ise şunları söyledi: “Haydarpaşa Garı tarihi bir mirastır. Gar, şehir belleğine katkı sağlayacak ve daimi canlı tutacak biçimde korunmalıdır. Yangından sonra Gar binası adeta kendi kaderine terk edilmişti. Devlet Demiryolları’nın binanın özgün haline müsait bir restorasyon projesi hazırlaması oldukça sevindirici. Ama asıl mühim olan garın eski tarihi fonksiyonuna dönmesi ve İstanbullulara bir gar olarak hizmet etmesi. Kadıköylüler binanın daha fazla ziyan görmeden bir an evvel restore edilmesini ve gar olarak hizmet vermesini istiyor. Garın çevresi halkın doğrudan kullanımına yönelik, İstanbul’un gereksinim duyduğu, toplumun beklentilerine dönük yeşil ve sosyal alanlar olarak kullanılmalıdır.”

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.