İstanbul Büyükşehir İklim Eylem Planı için çalışma başlatıyor

İstanbul Büyükşehir İklim Eylem Planı için çalışma başlatıyor :Başkan Kadir Topbaş’ın “Ekolojik Restorasyon” olarak adlandırdığı kapsamlı çalışma için önce yol haritası hazırlanacak. İklim Eylem Planı doğrultusunda 2019 yılına kadar raylı sistem yatırımlarının artırılması, tekerlekli sistemlerde çevreci yakıtların tercih edilmesi, elektrik üretimi için katı atık yakma tesislerinin kurulması, İSKİ’nin yenilenebilir enerji üretimi için güneş ve enerji santrallerini devreye alması, çevre dostu bina yapanların teşvik edilmesi ile bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması gibi başlıklar var.

TOPBAŞ PARİS’TEKİ ZİRVEDE AÇIKLAMIŞTI

Başkan Kadir Topbaş, Paris’te düzenlenen Yerel Liderler İklim Zirvesi’nde “Çevre hassasiyeti olan yeni bir yapılanma” sözü ile 2016 yılında başlatılacak olan İklim Eylem Planı çalışmasına işaret etmişti.

Paris Belediye Başkanı Hidalgo’nun ev sahipliğinde yapılan ve Topbaş’ın Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı (UCLG) Başkanı sıfatıyla Dünya’daki tüm yerel yönetimleri temsilen konuşma yaptığı zirveye BM Genel Sekreteri Ban-Ki Moon ve Fransa Cumhurbaşkanı Hollande da katılmıştı.

Zirvede Topbaş, Küresel ekolojik kıyametin beklendiği bir dönemde bireylerin çevreye uygun yaşam tarzlarını belirlemeleri gerektiğine dikkat çekmişti.

EKOLOJİK RESTORASYON NE GETİRECEK?

İstanbul’da çevre adına atılacak adımların belki de en önemlisi raylı sistem ve toplu ulaşım yatırımları olacak. Zira toplu ulaşımın yaygınlaşması bireysel araçlardan kaynaklanan karbon monoksit salınımını azaltıyor. İETT filosunun düşük emisyonlu ve çevreci motorlara sahip araçlarla yenilenmesi de İstanbul’un hava kalitesini artıran etkenler arasında sayılıyor.

Metrobüs sisteminin devreye girmesi ile bireysel araç kullanımının azalması ve trafikten çekilen araçlar sayesinde günde yaklaşık 750 ton karbon salınımı engellendi. Sadece trafik sorununa karşı değil İstanbul hava kalitesi açısından da toplu ulaşımın önemi büyük. İBB 2016 yılında ulaşıma 8 Milyar lira harcayacak ve bu rakamın büyük bölümü metro yatırımlarına gidecek. İstanbul’da çevre için belediye bütçesinden 5 Milyar 800 milyon lira kaynak da “Ekolojik Restorasyon” hedefi için kullanılacak.

YENİLENEBİLİR ENERJİ ADIMLARI

İSKİ İstanbul’un en büyük enerji tüketicisi durumunda… Yıllık tüketim Edirne şehrinin tamamı kadar… Başkan Topbaş’ın talimatıyla İSKİ kendi enerjisini üretmeye başlıyor.

Bunun için Rüzgar ve Güneş Enerjisi için santraller kurulacak. İSKİ’nin çevreci enerji üretimi için atacağı adımların yanı sıra ileri biyolojik arıtma tesisleri de “ekolojik restorasyon”un önemli unsurlarından biri olacak. Zira İSKİ 2016 yılı içinde Büyükçekmece, Selimpaşa-Silivri ve Çanta İleri Biyolojik Arıtma Tesislerini hizmete alacak ayrıca Tuzla, Baltalimanı, Yenikapı ve Kadıköy İleri Biyolojik Arıtma tesisleri de ihaleye çıkacak.

KATI ATIK YAKMA TESİSLERİ

İstanbul’da çevre için atılacak en önemli adımlar arasında Katı Atık Yakma Tesisleri de var.

Japonya, Amerika ve Almanya başta olmak üzere tüm gelişmiş ülkelerde uygulanan sistem İstanbul’a geliyor. Odayeri Katı Atık Yakma tesisiyle günde 3 bin ton katı atık çevreye 1 gram bile zarar vermeden bertaraf edilecek. Tesis sayesinde 1 buçuk milyon kişinin elektrik ve 3. Havalimanı’nın ısınma ihtiyacı karşılanacak. Tesisin bir benzeri daha sonra Anadolu Yakası’na da kurulacak.

BİSİKLET VE ÇEVRE DOSTU BİNALAR

Başkan Topbaş’ın hedefleri arasında İstanbul’a 1000 kilometre uzunluğunda bisiklet yolları kazandırmak da bulunuyor. Böylelikle hem sporun teşvik edilmesi hem de ulaşımda çevreye zarar vermeyen bisikletin yaygınlaştırılması amaçlanıyor. Bir önemli proje de İsatnbul’daki yapılaşmanın çevre dostu binalarla sürdürülmesi… Bunun için İBB çevre dostu bina yapmayı cazip hale getirecek teşvik modelleri hayata geçirecek.

Rail Industry Show Armin sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar