TÜDEMSAŞ ‘ta bilimsel üretimTÜDEMSAŞ ‘ta bilimsel üretim :Eğitimden Üretime´ sloganı ile işbirliğine giren Cumhuriyet Üniversitesi ve TÜDEMSAŞ ileriye dönük projelerin adımlarını atmaya başlayacak.

Eğitimden Üretime´ sloganı ile işbirliğine giren Cumhuriyet Üniversitesi ve TÜDEMSAŞ ileriye dönük projelerin adımlarını atmaya başlayacak. TÜDEMSAŞ´ı ziyaret eden Rektör Prof. Dr. Faruk Kocacık, ‘´TÜDEMSAŞ ile eğitimden üretime kadar her alanda işbirliği yapmayı planlamıştık. İşe küçük bir protokolle başladık. Her alanda işbirliği yapabilecek bazı görüşmelerimiz olacak´´ dedi.

TÜDEMSAŞ´a bilim desteği verilerek bilimsel üretim için adımlar atılacak. 9 ay önce Cumhuriyet Üniversitesi ve TÜDEMSAŞ arasında imzalanan protokolle ‘eğitimden üretime işbirliği´ anlaşması yapılmıştı. Bu kapsamda somut adımların çalışmaları devam ederken, Rektör Prof. Dr. Faruk Kocacık, TÜDEMSAŞ´a bir ziyarette bulunarak Genel Müdür Yıldıray Koçarslan ile görüştü, fabrikayı gezerek bilgiler aldı. Rektör Prof. Dr. Faruk Kocacık, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ali Erkul, Prof. Dr. Ertan Buyruk, Prof. Dr. Sami Hizmetli, Genel Sekreter V. Prof. Dr. Ömer Poyraz, Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sezai Elagöz, Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Tatar ile birlikte gerçekleştirilen ziyarette Demiryolları ve Sivas´ın geleceği hakkında karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu. Rektör Prof. Dr. Kocacık ve beraberindekiler fabrika birimlerini gezdi, işçilerle sohbet etti. Rektör Kocacık, burada eğitim amaçlı kullanılan kaynak simülatöründe maskesini takarak kaynak yaptı. Rektör Prof. Dr. Kocacık, 2016 yılının son çeyreğinde Milli Tren Projesi kapsamında TÜDEMSAŞ´ta üretilecek olan, Yeni Nesil Milli Yük Vagonu hakkında bilgi alarak, bu vagonun en önemli parçası olan H tipi bojinin testler için hazırlanan prototiplerini inceledi. Ziyaret sonrası bir açıklama yapan Rektör Prof. Dr. Kocacık, “Son yıllarda teknolojik alt yapısının baştan sona yenileyen TÜDEMSAŞ´ın dünya ölçeğindeki vagon üretim fabrikalarından hiçbir eksiği olmadığını görmekten büyük mutluluk duymaktayız. Tüdemsaş´ta gördüklerim beni gelecek için umutlandırdı. Ülkemizin geleceği ile ilgili hem üretim, hem de ekonomik yönden katkı sağlayacak olan böyle bir tesise sahip olmanın gururunu yaşıyoruz. Üniversitemiz ile TÜDEMSAŞ arasında eğitimden üretime kadar her alanda işbirliği yapmayı planlamıştık. İşe küçük bir protokolle başladık. Her alanda işbirliği yapabilecek bazı görüşmelerimiz olacak´´ dedi.

Tüdemsaş Genel Müdürü Yıldıray Koçarslan ise yaptığı açıklamada, “Yıllık yeni yük vagonu üretiminde 12 milyar dolar, yük vagonu bakım, onarım ve revizyonunda ise 9 milyar dolarlık bir pazar bulunuyor. Ülke olarak bu pazardan mümkün olduğunca büyük pay almaya çalışacağız. Sektörde yaşanan gelişmeler çerçevesinde teknolojik yatırımlara devam edecek. Teknik altyapımızı ve Ar-Ge faaliyetlerimizi geliştirecek katma değeri yüksek ürünlere odaklanarak, yerli imkânlar geliştirmek ve ihracata yönelik yeni fırsatlar değerlendirmek önceliğimizdir. Bölgemizde TÜDEMSAŞ üzerinden oluşmaya başlayan demiryolu yan sanayinin geliştirilmesi ve demiryolu yük araçlarının üretimi, bakım ve onarımı ile yedek parçalarının tedariki noktasında Sivas´ı yük vagonu üretim üssü haline getirmek en önemli hedefimizdir. Mühendislik Fakültelerinde görev yapan hocalarımızla işbirliği yaparak, yeni projeler ortaya koymak ve Cumhuriyet Üniversitesi öğrencilerinin TÜDEMSAŞ´ta staj yapmalarının, ülkemiz ve öğrenciler için büyük hizmet olacağına inanıyorum´´ dedi.

Reklamlar

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.