Almanlar Fuar İzmir’e iki büyük fuarla geliyorAlmanlar Fuar İzmir’e iki büyük fuarla geliyor :Türkiye’nin yeni fuarcılık merkezi “Fuar İzmir” ile birlikte hedeflerini büyüten İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2016 yılında düzenlenecek iki büyük organizasyon için Almanya’nın önemli fuarcılık şirketlerinden Messe Stuttgart ile el sıkıştı. Türkiye’nin en kapsamlı ve Avrupa’nın ikinci büyük fuarı Ibatech ile dünyaca bilinen Kliterm fuarlarını Aralık ayında İzmir’de düzenleyecek olan Stuttgart Messe, 55 ülkede birden faaliyet gösteriyor.
Fuar İzmir’in açılışından sonra özellikle dünya fuarcılığında büyük ağırlığı olan Almanların yakın ilgisiyle karşılaşan İzmir Büyükşehir Belediyesi, bir süredir yürütülen ikili görüşmeler sonunda yabancılarla ilk anlaşmayı gerçekleştirdi.
Öz kaynakları ile hizmete sunduğu Türkiye’nin en büyük ve en nitelikli fuarcılık tesisi Fuar İzmir’i büyütebilmek için uluslararası girişimlerini sürdüren Büyükşehir Belediyesi’nin fuarcılık şirketi İZFAŞ, Almanya’nın güçlü fuarcılık şirketi Messe Stuttgart Ares Fuarcılık ile 2 uluslararası fuar organizasyonu için protokol imzaladı. Dünya üzerinde marka olmuş bazı fuarlarını Fuar İzmir’de gerçekleştirmeyi hedefleyen Messe Stuttgart, bunun ilk adımı olarak Türkiye’nin en kapsamlı ve Avrupa’nın ikinci büyük fuarı Ibatech ile dünyaca bilinen Kliterm fuarlarını bu yılın Aralık ayında Fuar İzmir’de düzenleyecek.
55 ülkede faaliyet gösteriyor
Alman Messe Stuttgart tarafından eş zamanlı olarak Fuar İzmir’de organize edilecek Ibatech İzmir – Uluslararası Ekmek, Pasta Makineleri, Dondurma, Çikolata ve Teknolojileri Fuarı’nda ekmek, pasta makineleri, kahve ve kahve makineleri, çikolata ve ekipmanları, dondurma, dondurma makineleri, ambalaj makineleri, otel, cafe- bar mutfak ekipmanları, soğutma grupları, dondurulmuş ürünler yer alacak. Kliterm İzmir – Isıtma, Soğutma, Klima, Havalandırma Fuarı’nda ise ısıtma, soğutma, klima ve havalandırma ürünleri sergilenecek.
Almanya’nın Stuttgart kentinde gerçekleştirilen protokolün imza törenine İZFAŞ Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi Gül Şener, İZFAŞ Genel Müdür Yardımcısı Hasan Tunçağ, Messe Stuttgart Kurumsal Gelişim Departmanı Başkanı Bernd Autenrieth, Messe Stuttgart Proje Yöneticisi Simone Bandle Enslin, Messe Stuttgart Ares Fuarcılık Genel Müdürü Hakan Gençoğlu ve Messe Stuttgart Ares Fuarcılık Genel Müdür Yardımcısı Ufuk Altıntop katıldı.75 yıllık bir fuarcılık şirketi olan Messe Stuttgart, aralarında ABD ve Çin’in de bulunduğu 55 ülkede faaliyet gösteriyor.
Almanların Fuar İzmir ilgisi
2016 yılında fuarcılığı yüzde 13 oranında büyütme hedefiyle yeni fuarlar için yurtiçi ve yurtdışında ciddi bağlantılar kuran İZFAŞ Genel Müdürlüğü, bir süredir yoğunlaştırdığı temaslar çerçevesinde Avrupa’daki büyük firmalarla sıkı bir dialoğa girişmiş ve Fuar İzmir çatısı altında yeni fuarlar düzenlemek için adeta “yakın markaj” uygulamıştı.
Geçtiğimiz aylarda dünya fuarcılık sektörünün lider bölgeleri arasında yer alan Almanya Aşağı Saksonya eyaletinin Ekonomi Bakanı’ndan sonra, aralarında dünyanın en önemli fuarcılık şirketlerinden Messe München’in Yönetim Kurulu Başkanı’nın da bulunduğu Bavyera Heyeti’ni de ağırlayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, dünyanın en önemli fuarcılık şirketlerinden Messe München GmbH (Münih Uluslararası Fuarı) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Wolf Dietrich Müller ile de bir görüşme yapmıştı. Şimdi gözler, Messe Stuttgart’ın İZFAŞ’la yaptığı anlaşmanın ardından Messe München’e çevrildi. Dr. Müller, Başkan Kocaoğlu ile yaptığı görüşmede, “Yeni fuar alanı gerçekten çok ilgi çekiyor, çok konuşuluyor. Görüntüsü ve mimari açıdan da çok etkileyici. Uygun bir ihtisas fuarında sizinle seve seve irtibata geçmek isteriz” şeklinde konuşmuştu.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.