Ulaşımın Yetim Çocuğu Demiryollarından Dev Yatırımlar

Ulaşımın Yetim Çocuğu Demiryollarından Dev Yatırımlar :Ulaşımın yetim çocuğu demiryolları son on yılını dev yatırımlarla geçirdi. Bütün Cumhuriyet döneminde yapılandan daha fazla hat döşenmesi bir tarafa Türkiye artık en son teknolojiyi kullanıyor. Tüm bunlardan daha da önemlisi Konya yapılan ve yapılacak olan bütün hatların tam merkezinde yer alıyor.
Türkiye’nin hep ihmal ettiği hatta ulaşımın yetim çocuğu demiryolları son on yılını dev yatırımlarla geçirdi. Bütün Cumhuriyet döneminde yapılandan fazla hat döşenmesi bir tarafa en modern teknolojilerin kullanılmış olması Türkiye’nin kendine güvenini artırdı. Tüm bunlardan daha önemlisi ise Konya’nın yapılan ve yapılacak olan bütün hatların tam merkezinde yer alıyor olması.
Türkiye’nin hep ihmal ettiği hatta ulaşımın yetim çocuğu demiryolları son on yılını dev yatırımlarla geçirdi. Bütün Cumhuriyet döneminde yapılandan fazla hat döşenmesi bir tarafa en modern teknolojilerin kullanılmış olması Türkiye’nin kendine güvenini artırdı.
DEMİRYOLLARININ KISA TARİHİ
1923’te Atatürk ile başlayan demiryolu hamlesiyle 1951’e kadar toplam 3 bin 764 kilometre ana hat yol inşa edildi. * Türkiye sınırları içinde Osmanlı İmparatorluğu döneminde ise inşa edilmiş 4 bin 136 kilometre ana hat demiryolu vardı. * 1923-1951 yılları arasında 3 bin 764 kilometre yeni ana hat yol inşa edildi. Yılda ortalama 134 kilometre yol yapıldı. * 1951-2004 yılları arasında yalnızca 945 kilometre ana hat inşa edildi. Yıllık ortalama demiryolu yapım hızı 18 kilometrede kaldı. * 2004-2011 arasında bin 85 kilometre ana hat demiryolu inşa edildi. Halen de devam eden hızlı tren projelerinde 2015 yılı itibarıyla bin 213 kilometre hızlı tren hattını tamamlandı ve hizmete girdi. Devam eden ve yeni projelerle hızlı tren hattı 2018’de 3 bin 200 kilometreye çıkarılması hedefleniyor.
ERDOĞAN ANTALYA-KAYSERİ HATTININ 2023’DE TAMAMLANACAĞI MÜJDESİNİ VERDİ
Geçtiğimiz günlerde ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Ankara-Yozgat-Kayseri Hızlı Tren Projesi ile ilgili çalışmalar sürüyor. İnşallah 2020 yılana kadar bu hat devreye girmiş olacak. Aynı şekilde Antalya-Konya-Aksaray-Nevşehir-Kayseri Hızlı Tren Hattıyla ilgili çalışmalar bölümler halinde o da devam ediyor. Bu projenin tamamını da 2023’e kadar hizmete almayı planlıyoruz. Mevcut Kayseri-Niğde-Mersin-Adana-Osmaniye demir yolunu modernize ediyoruz. Bu hattaki çalışmalar önümüzdeki yıl tamamlanacak. Mevcut Kayseri-Sivas-Yozgat-Ankara demiryolu da şu anda modernize ediliyor. Bu çalışma da önümüzdeki yıl bitmiş olacak” açıklamasında bulundu.
ANKARA-İSTANBUL HIZLI TREN PROJESİ
2023’e kadar hizmete girecek diğer yatırımlar ise şu şekilde. Ankara – İstanbul arasındaki mevcut hattın toplamı 576 km olup, tümü sinyalli ve elektriklidir. Mevcut hattan bağımsız, 250 km/saat operasyonel hıza uygun, çift hatlı, elektrikli ve sinyalli, olarak inşa edilen Hızlı Tren hattının Ankara-Eskişehir etabı 15 Mart 2009, Eskişehir – İstanbul etabıysa 25 Temmuz 2014’te tam faaliyete başlamış, Ankara-Eskişehir-İstanbul arasındaki demiryolu mesafesi 523 km’ ye yolculuk süresi ise 3,5 saate indi.
ESKİŞEHİR-KONYA HIZLI TREN HATTI
Eskişehir-Konya hızlı tren hattı, Ankara-İstanbul hızlı tren hattından Polatlı’da ayrılarak Konya’ya uzanan çift hatlı, elektrikli, sinyalli Yüksek Hızlı Tren hattıdır. İşletmeye açık olan Ankara-Konya ve Ankara-Eskişehir hatlarından bağımsız olarak 2013 yılında açılan hat, 355 km uzunluğa sahip. Hatların birbirine entegre olmasıyla, 2014 yılından beri İstanbul-Eskişehir-Konya seferleri de düzenlenmekte. İstanbul-Eskişehir-Konya hattı yaklaşık 4,5 saatte, Eskişehir-Konya hattı ise 2 saatte kat edilmekte.
KONYA-İSTANBUL HIZLI TREN HATTI
Eskişehir-İstanbul hattının hizmete girmesiyle Konya İstanbul’a en kısa yoldan bağlanmış oldu. İstanbul tren garı (Pendik Tren İstasyonu) ile Konya tren garı (Konya YHT Garı) arasında kalkış ve varışlı olmak üzere demiryolu – tren yolculuğu 4,5 saat sürmekte. TCDD tren yolculuk süresi aktarmalı ya da aktarmasız – doğrudan direkt seferlere, yoğunluğu, güzergahta varsa hızlı tren arızalarına, iptal edilen tren seferlerine, gecikmelere göre değişkenlik gösterebilmektedir.
ANKARA-KONYA HIZLI TREN HATTI
Ankara-Konya hızlı tren hattı, Ankara-İstanbul hızlı tren hattından Polatlı’da ayrılarak güneye doğru inen çift hatlı, elektrikli, sinyalli hızlı tren demiryolu. Ankara’dan Konya’ya uzanan hattın uzunluğu 306 km’dir. Hattın 96 km’lik bölümü yapımı önceden tamamlanmış olan Ankara-Eskişehir hızlı tren hattını paylaşmaktadır. 212 km’lik Polatlı-Konya etabının yapımı ise Ağustos 2006’da başlamış ve hattın tamamı 23 Ağustos 2011 tarihinde hizmete açılmıştır. Bu hat ile, eskiden (arada doğrudan bir hat olmaması dolayısıyla) 10 saat 30 dakika olan Ankara-Konya tren yolculuk süresi 70 dakikaya düşmüştür. Proje kapsamında 7 köprü, 27 üstgeçit, 83 altgeçit, 143 menfez, 2030 metre uzunluğunda bir tünel yapıldı.
KONYA-GAZİANTEP-HABUR HIZLI TREN HATTI (GÜNEYDOĞU HIZLI TREN HATTI)
Hattın sırasıyla Konya – Karaman – Mersin – Adana – Osmaniye – Gaziantep – Şanlıurfa – Mardin – Habur Sınır kapısı ‘dan geçmesi planlanmakta. İki etap halinde yapılacaktır. Daha sonra Kahramanmaraş, Malatya, Diyarbakır ve Hatay da hatta bağlanacaktır.
KONYA – GAZİANTEP ETABI
Birinci etap 2023 yılında hizmete girecek.
GAZİANTEP – HABUR ETABI
Hattın Gaziantep – Şanlıurfa – Mardin – Habur sınır kapısı etabının yapımı henüz plan aşamasındadır. İkinci etabın 2035 yılında hizmete girmesi planlanmakta.
ANKARA-İZMİR HIZLI TREN PROJESİ
Hattın sırasıyla Ankara – Afyonkarahisar – Uşak – Manisa – İzmir şehirlerinden geçmesi planlanmaktadır. Polatlı’yı geçtikten sonra Ankara-Konya hızlı tren hattı 120. km’sinde Kocahacılı, Polatlı’da çatallanarak Afyon istikametine ilerleyecektir. Toplam uzunluğunun 624 kilometre ve toplam yapım maliyetinin 4 milyar TL olması beklenen projenin, birinci etabını Ankara-Afyonkarahisar, ikinci etabını Afyonkarahisar-Uşak-Eşme ve üçüncü etabını ise Eşme-Manisa-İzmir arası oluşturmaktadır. Hat tamamlandığında, Ankara-İzmir arasındaki seyahat süresi 3 saat 30 dakika, Ankara-Afyonkarahisar ise 1 saat 30 dakika olacaktır. Hattın 287 kilometrelik Ankara- Afyonkarahisar etabının altyapı yapım sözleşmesi 11 Haziran 2012’de Sigma-Burkay-Makimsan-YDA iş ortaklığı ile imzalanmıştır. 167 km uzunluğunda olan etabın 3 yıl içerisinde bitirilmesi hedeflenmektedir. İkinci etap olan Afyonkarahisar-Uşak’ın yapım ihalesine bu yıl sonuna kadar çıkılması planlanmaktadır. Uşak-Manisa-İzmir etabının ise uygulama projelerine ait revizyon çalışmaları devam etmektedir. 2013 sonu itibariyle 130 milyon TL harcanan, gerçekleşme oranı %6’da olan projenin 2017 yılında tamamlanması planlanıyor.
ANKARA-SİVAS-KARS HIZLI TREN PROJESİ
Doğu Anadolu ve Sivas’ın Türkiye’nin büyük kentlerine (İstanbul, Ankara, İzmir) daha kısa sürede ulaşımını sağlamak ve hızlı demiryolu ile bağlantısını gerçekleştirmek amacı ile Ankara – Sivas – Kars Hızlı Tren Projesi planlanmıştır.
ANKARA – SİVAS ETABI
442 km.’lik Ankara – Yozgat – Sivas hattının 293 km.’lik Yerköy-Sivas etabının yapımına Şubat 2009’da başlanmış ve fiziki altyapılar %80 oranında tamamlanmıştır. 174 km.’lik Ankara-Yerköy hattı projesi minimum hızın saatte 250 km. olması için halen planlama aşamasında.
SİVAS – KARS ETABI
Hattın Sivas – Erzincan – Erzurum – Kars etabının yapımı henüz plan aşamasında.
BANDIRMA-BURSA-OSMANELİ HIZLI TREN PROJESİ
Bandırma’dan başlayarak, Bursa ve Yenişehir’den geçerek, Osmaneli’nde mevcut İstanbul-Ankara hızlı tren hattına bağlanması planlanan Bursa hızlı tren projesinin 2018 yılında aktif hale gelmesi beklenmektedir. Projenin Bursa-Yenişehir arasındaki 75 kilometrelik bölümünün alt yapısını, 393 milyon lira bedelle, YSE Yapı-Tepe İnşaat iş ortaklığı 2015 yılı içerisinde gerçekleştirmiştir. Şu anda bu bölümdeki çalışmalar Çelikler Holding tarafından yapılmaktadır. Hat tamamlandığında İstanbul-Eskişehir-Ankara hızlı tren hattı ile entegre olacak ve Ankara-Bursa ve İstanbul-Bursa arası seyahat süreleri 2,5 saate düşecektir.
ESKİŞEHİR-ANTALYA HIZLI TREN PROJESİ
Eskişehir’den Antalya’ya, Eskişehir-Afyon ve Afyon-Antalya olarak yapılması planlanan projenin çalışmalarına 2015 yazında başlandı. Yapımı devam eden Ankara-Afyon-İzmir tren hattı ile birlikte bitirildiğinde, entegre olarak Antalya’nın, 3 büyük şehre bağlanmasını, Antalya turistlerinin iç bölgelere de çekilebilmesini ve Antalya Limanı’nın ve Antalya tarım mahsüllerinin önemini büyük ölçüde arttırması planlanan hattın önce Antalya-Afyon etabı bitirilmek üzere 2018 yılında tamamlanması planlanıyor. Bu hat dahilinde ayrıca Burdur ve Isparta illerinde bulunan 5 organize sanayi bölgesinin ve yerel halkın da Antalya’ya bağlanmasını sağlamak ve Antalya turistlerini Burdur ve Isparta gibi illere de çekebilmek amacıyla, mevcut kullanılmayan Baladız-Keçiborlu-Antalya hattının da yenilenerek, hızlı tren projesi kapsamına alınacağı belirtildi.İlk yorum yapan olun

Yorumlar