Erzincan’da Tramvay Projesi Hayata Geçiyor

Erzincan’da Tramvay Projesi Hayata Geçiyor :Erzincan Belediyesi tarafından yürütülen Hafif Raylı Sistem (Tramvay) projesi kapsamında Erzincan Belediyesi ve Gazi Üniversitesi arasında imzalanan Kent İçi Ulaşım Mastır Planı’nın tanıtım ve istişare toplantısı yapıldı. Toplantıda projenin detayları ve yapım aşaması görüşüldü.


Erzincan Belediyesi ve Gazi Üniversitesi arasında imzalanan Kent İçi Ulaşım Mastır Planı’nın ilk toplantısı Erzincan Belediye Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıda Kent İçi Raylı Sistemlerin yapım aşaması görüşüldü.

Gerçekleşen toplantıya Erzincan Vali Yardımcıları Ahmet Türköz, Fatih Kaya, Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu, KYK İl Müdürü Fevzi Sarıçiçek, Özsöz Gazetesi Sahibi Gazeteci-Yazar Kazım Erdem Özsoy, kurum müdürleri ve davetliler katıldı.

Gerçekleşen toplantının açılış konuşmasını yapan Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy yaptığı açıklamasında; “Güzel Erzincan’ımıza güzel bir hizmetin sunulması için ilk adım olan ulaşımla ilgili olan tramvay kent içi ulaşım mastır planının tanıtılması ve bununla ilgili çalışmaların başlatılması, fikir alışverişinin sağlanması, ayrıca yine tramvay güzergâhı, tramvay alan planlanması ve fizibilite çalışmalarının başlatılması için böyle bir program düzenledik. Bu konuda uzman olan ve bugüne kadar çok büyük tecrübeler elde edilmiş ve geçmişi çok eski olan Gazi Üniversitesi’nden destek alarak ve protokol düzenleyerek hocalarımızla birlikte Erzincan’ın en önemli projelerinden birisini hayata geçirmek için bir başlangıç yaptık. İstedik ki bunu siz değerli Erzincanlı hemşerilerimizle, şehrimizin ileri gelenleriyle, şehrimizin protokolleriyle, müdürlerimizle, mahallemizin muhtarlarıyla birlikte açılışını yapalım, birlikte startını verelim, birlikte sorularını ele alarak değerlendirelim. Sizlerle bununla ilgili görüş alışverişinde bulunalım. Bunun için buradayız ve hepinize geldiğiniz için teşekkür ediyorum.

Bilindiği üzere 30 Mart 2014 tarihinde bizim 24 projemizden bir tanesiydi. Görevi devraldığımızda, iş başına geldiğimizde projelerimizle ilgili statüler belirlemiştik. Yapacağımız projelerle ilgili olarak çalışma arkadaşlarımızla, müdürlerimizle, başkan yardımcılarımızla birlikte bir yol haritası çizdik ve şehrin aciliyet arz eden konularını biz yönetimimizle birlikte o projeler üzerine yoğunlaştık ve 2 sene içerisinde önemli problemleri çözdük ve hemşerilerimizin hizmetine sunduk. Bununla ilgili olarak önemli projelerimiz var ve bunlardan bir tanesi de tramvaydı. Kent içi ulaşımda sadece bugünü düşünerek değil, biz tramvay projesini gündeme getirdiğimizde belki 2065 yılına kadar, 2071 yılına kadar ki Erzincan projeksiyonunda nüfus artışları, Türkiye’nin gelişmesine ve kalkınmasına bağlı olarak, bu projenin Erzincan’a nasıl bir katma değer sağlayacağının hesaplarını yaparak bu projeyi hayata geçirmek için çaba ve gayret sarf ettik.

Bu projenin hayata geçirilebilmesi için olmazsa olmazlarından olan kent içi ulaşım mastır planı olmadan bu projenin hayata geçirilebilmesi mümkün değildi. Arkadaşlarımızla yaptığımız araştırmalarda, diğer kentlerde yapmış olduğumuz araştırmalarda olmazsa olmazlardan bir tanesi kent içi ulaşım mastır ana planın mutlaka ortaya konmasıdır. Biz bununla ilgili olarak 2 seneye yakın çalışıyorduk. Tabi bu projeleri hayata geçirirken inşallah sizlerle birlikte burada yine hocalarımız bizlere teknik bilgilerini verecek. Ama biz şehri sadece 25 mahalle olarak düşünmedik. Şehri bir bütün olarak düşündük. Bu bütünlük Erzincan’ın tamamıdır. Munzur ve keşiş dağları arasında kalan alanın tamamı olarak düşünüyoruz. Bu projede etap etap gideceğiz. Birinci etabı 15 km üzerinden alt yapı ve Üniversite üzerinden hayata geçirilmesini şehri bir bütün olarak ele aldığımızda merkezde 9 tane beldemiz var. Bu 9 beldeyi de entegre etmek ve belde nüfus projeksiyonunu da göz ününde bulundurarak, hatta büyük köyleri de göz önünde bulundurarak, adımlarımızı sağlam atarak gelmek, Meclisimizde, halkımızın, belde belediyelerimizin, belde yönetimlerimizin, Sayın Valimizin ve Valiliğimizin, Mali İdareler Birliği’nin vermiş olduğu destekle Sayın Milletvekillerimiz ve Bakanımızın vermiş olduğu destekle beldelerin merkeze bağlanma kararı çıkarıldı. İnşallah önümüzdeki aylarda bunun nihai kararı İçişleri Bakanlığı ve Danıştay’dan çıkacaktır.

Şehir yapılanmasında herhangi bir düzeyin 4-5 belde ile olan sorunların giderileceğini tahmin ederek daha önceden bu kararları almak zorundaydık. İnşallah ileriye yönelik işlerin daha kolay olması açısından bunları adım adım, yavaş yavaş ve sindire sindire getireceğiz. Bu projeleri hayata geçireceğiz ki ileri nesilleri Erzincan’da iyi bir ulaşım sağlayabilelim. Biz son 20 yılların belki de 50 yılların kararlarını almak zorundayız. Günü birlik düşünemeyiz. Günü birlik düşünenler maalesef gelişmiş devletlerin çok gerisinde kalırlar. Bunları da gördük ve yaşadık. Ne zamanki istikrarlı hükümetler geldi, radikal kararlar alındı ve uygulanmaya konuldu, başarılı olduk ve belli bir seviye elde ettik. Son 14 sene içerisinde de bu istikrar sayesinde belli bir seviyeye geldik.

Bu projenin esas amacı öncelikle bir defa hafif tramvay sistemi, hafif raylı sitemi Erzincan’la tanıştırmaktır. Hedeflerimizi büyük tutuyoruz. İnşallah hükümetimizin sayesinde birçok büyük projeler hayata geçiyor. Bununla beraber yerel yönetimlerdeki arkadaşlarımızla Avrupa’daki imkânları kendi hemşerilerine büyük oranda sunmaya başladık. Bu projede emeği geçen herkese şimdiden teşekkür ediyorum” dedi.

Ardından konuşan Erzincan Vali Yardımcısı Ahmet Türköz ise açıklamasında; “Öncelikle Erzincan için hazırlanan mastır şehir planı ve yapımı en kısa sürede raylı sitemin hayırlı olmasını temenni ederim. Malumunuz modern dünya biraz değerleri ve algıları çok çabuk tüketen bir dünya oldu. İnsanlarda zenginliği farklı yerlerde almaya başladılar. Şaşalı binalar, lüks araçlar bunları kullanarak bir zenginlik göstergesi olduğunu düşünüyorlar. Ama aslında dünya böyle olmadığını yalan bir dünya olduğunu da yavaş yavaş anlamaya başladılar. Çünkü insanlar daha rahat bir şehirde hayatlarını sürdürmek istiyorlar. Ulaşımı kolay, altyapısı bitmiş ve neşe içerisinde yaşayacakları bir dünya istiyorlar. Bu tip çalışmalarda ihtiyaçları karşılamak için ortaya çıktı.

Ülkemizde de Sayın Belediye Başkanımızın da dediği gibi son 14 yıl içerisinde 3. Köprü, Havaalanı gibi ve en önemlisi de Cumhuriyet tarihinde 6 bin km olan yolun son 14 yıl içerisinde 3 katına çıkartılan bu duble yollar ihtiyaçlıların sonucu olarak ortaya çıktı. Erzincan’da bu paydan alması kaçınılmaz ve doğaldır. Bu konuda çalışmalarından dolay Sayın Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Son olarak konuşan Gazi Üniversitesi Yüksek Şehir Plancısı ve Kent İçi Ulaşım Müdürlüğü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hayri Ulvi ise açıklamasında; “Yaklaşık 20 yıllık bir tecrübem var. Türkiye Cumhuriyetinin başkenti olan Ankara’nın Ulaşım Mastır Planının yapanlarından bir tanesiyim. Yaklaşık 3 senelik bir saha çalışması neticesinde önümüzdeki 25 yılın ulaşım ve trafik sorunu bize emanet etmişlerdi. Çok şükür yüzümüzün akıyla çıkarak Belediyemize teslim ettik. Erzincan’daki çalışmalarımızda Sayın Belediye Başkanımızla istişare ederek 2016 yılındaki bütün işlerimizi bir yana bırakıyoruz. sadece Erzincan’la ilgileneceğiz dedim. 2017 yılı itibariyle mali bütçeden pay alabilmek için şehir içi mastır planı hazırlayarak Ulaştırma Bakanlığımıza devredeceğiz” diyerek sunumunu gerçekleştirdi. Gerçekleşen sunumunda Yrd. Doç. Dr. Ulvi Ulaşım Ana Planı, Mevzuat, Yasal Dayanak, Ulaşım Planları Kademelendirilmesi, Ulaşım Ana Planlarının Temel Özellikleri, Ortak Hizmet Projesi Aşamaları, Ulaşım Ana Planı İçeriği, UAP Veri Toplama, Veri Analizi, Modelleme, Senaryolar, Sektörel Ana Planlar ve UAP Kavramsal Model’ini anlatarak proje hakkında programa katılanları bilgilendirdi. Sunumun ardından katılımcılarla birlikte soru-cevap şeklinde proje hakkında fikir alışverişi yapıldı. Toplantıda projenin en kısa sürede bir bilgilendirme toplantısı olarak devam edeceği kararı alındı.


sohbet

Feza.Net

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar