Osmangazi Köprüsü’nden alınan ücretin iptali için dava açıldı

Osmangazi Köprüsü’nden alınan ücretin iptali için dava açıldı :İstanbul ve Gaziantep barolarına kayıtlı iki avukat, Osmangazi Köprüsü’nden bugünden itibaren alınmaya başlayan geçiş ücretlerinin iptali ve yürütmenin durdurulması için Karayolları Genel Müdürlüğü’ne (KGM) dava açtı.
Bayramdan önce Başbakan Binali Yıldırım ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından açılan köprü, bayram süresince ücretsiz olarak kullanılmıştı. Bayramın sona ermesiyle Yalova ile Bursa’yı birbirini bağlayan köprü için 88 lira 75 kuruş geçiş ücreti belirlenmişti.
‘Hesaplama, kamu hizmeti sunumuyla uyum sağlayamaz’
İstanbul Barosu Avukatı Müşir Deliduman ile Gaziantep Barosu Avukatı Muharrem Ercan, Osmangazi Köprüsü işletme ücretini düzenleyen işlemin kamu hizmeti amacı ilkesiyle uyumlu olmadığını belirterek, “Diğer çift şeritli yollardan ücret alınmamasına karşılık Osmangazi Köprüsü’nün üzerinden geçen çift şeritli yollardan ücret alınması işlemi de hukuka aykırı olmaktadır” dedi ve dava dilekçesi verdi.
İki avukatın mahkemeye verdiği dava dilekçesinde şöyle dendi: “Kamu hizmetinde faydalanma eşitlik ilkesi gereğince olur. Feribotla geçiş, körfezi dolanmak sureti ile geçiş göz önünde bulundurularak hesaplama yapılmıştır. Bu hesaplama kamu hizmeti sunumu ile uyum sağlamaz. Kamu hizmetinin düzenli, sürekli, uygulanabilirlilik açısından Boğaziçi Köprüsü geçiş katkı bedeli ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü geçiş katkı bedeli ile kıyaslandığında pek fahiş kalmaktadır. Sayılan nedenlerden dolayı söz konusu işlemin iptali talebi zorunluluk arz etmiştir.”

Güncel Demiryolu İhalele Takvimi

Cum 20
Cum 20
Sal 24

İhale İlanı : Yatay Yaşam Hattı Satın Alınacaktır (TÜDEMSAŞ)

Eylül 24 @ 14:00 - 15:00
Organizatör: TÜDEMSAŞ
+90 346 2251818
Çar 25

İhale İlanı: Asansör Elektro-Mekanik İşleri Yaptırılacaktır

Eylül 25 @ 10:00 - 11:00
Organizatör: TCDD
444 8 233
Çar 25
Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.