Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Haydarpaşa Garı için Karar Verdi

Haydarpaşa Tren Garı
Haydarpaşa Tren Garı
Abone Ol  


Başbakanlık Özelleştirme İdaresi, İstanbul’daki 108 yıllık Haydarpaşa Gar’ı ve çevresinin özelleştirilmesi için düğmeye bastı. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından tarihi garın özelleştirilmek istenmesini “Fırsatçılık” olarak yorumlayan uzmanlar, toplumsal muhalefet ve hukuki mücadelenin devam edeceğini kaydetti.

İstanbul’un önemli tarihi kültürel simgelerinden olan Haydarpaşa Gar’ı, özelleştirme tartışmaları ile bir kez daha gündeme geldi.

Başbakanlık Özelleştirme İdaresi, 9 Ağustos’ta garın sınırları içinde bulunduğu Kadıköy Belediyesi’ne bir yazı göndererek özelleştirme programına yönelik çalışmalar için bilgi istedi.

Bilgi istenen arazilerin tamamı kamuya ait. Bu alanlar arasında; Haydarpaşa Garı ve arkası, Haydarpaşa Limanı, Et-Balık Kurumu ve Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi de yer alıyor. Tarihi gar ve diğer kamu arazilerinin özelleştirilmesine karşı olduklarını açıklayan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, mücadele edeceklerini kaydetti.

CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Hakkı Sağlam, 15 Temmuz darbe girişiminin hemen ardından Haydarpaşa Gar ve çevresinin özelleştirilmek istenmesini fırsatçılık olarak değerlendirdi.

Haydarpaşa Dayanışması sözcülerinden Tugay Kartal, tüm özelleştirme girişimlerine karşı hukuki ve toplumsal muhalefetin süreciğini kaydetti.

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası İstanbul 1 nolu şube başkanı Avukat Ersin Albuz ise, Haydarpaşa’nın tren taşımacılığındaki önemine değindi. 108 yıl önce ikinci Abdülhamid döneminde hizmete başlayan Tarihi Haydarpaşa Garı İstanbul’un sembollerin arasında yer alıyor. Gar, Yüksek Hızlı tren Projesi gerekçe gösterilerek son seferini 18 Haziran 2013 tarihinde yapmıştı.

Rail Industry Show Armin sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar