CHP’li Tanrıkulu, Demiryollarındaki Zararı Meclis Gündemine TaşıdıCHP’li Tanrıkulu, Demiryollarındaki Zararı Meclis Gündemine Taşıdı :CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, “Sayıştay 2015 Yılı Denetim Raporu’nun, demiryollarının içinde bulunduğu durumu gözler önüne serdiği ve demiryollarını inceleyen Sayıştay Denetçilerinin, onlarca kusurlu işlem bulurken, kurumun, 60 kamu işletmesi içerisinde en çok zarar eden olduğunun tespit edildiği iddiası doğru mudur?” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesi şöyle:

Sayıştay 2015 Yılı Denetim Raporu’nun, demiryollarının içinde bulunduğu durumu gözler önüne serdiği ve demiryollarını inceleyen Sayıştay Denetçilerinin, onlarca kusurlu işlem bulurken, kurumun, 60 kamu işletmesi içerisinde en çok zarar eden olduğunun tespit edildiği haberleri basına yansımıştır.

Ankara Başsavcılığı, Devlet Demiryolları’nın yaklaşık 210 Milyon Liralık iki ayrı ihalesine fesat karıştırıldığı ve rüşvet alındığı iddiasıyla aralarında TCDD Eski Genel Müdürünün de bulunduğu 52 kişi hakkında takipsizlik kararı vermişti.

TCDD’den yaklaşık 64 milyon Avro’luk feribot ihalesi alan Şirketler Grubunun Patronunun bu süreçte TCDD Vakfı’na 1 milyon 200 TL bağış yaptığını tespit eden Savcılık, buna karşılık böyle bir bağışın mevzuata aykırı olmadığını savunmuştu.

Bu bağlamda;

  1. Sayıştay 2015 Yılı Denetim Raporu’nun, demiryollarının içinde bulunduğu durumu gözler önüne serdiği ve demiryollarını inceleyen Sayıştay Denetçilerinin, onlarca kusurlu işlem bulurken, kurumun, 60 kamu işletmesi içerisinde en çok zarar eden olduğunun tespit edildiği iddiası doğru mudur?
  2. İddia doğru ise, demiryollarının 60 kamu işletmesi içerisinde en çok zarar eden kurum olmasının gerekçesi nedir?
  3. Bakanlığınız tarafından TCDD’nin 2015 yılı planlaması hangi yönde gerçekleşmiştir?
  4. Demiryollarının zararı sonucu ortaya çıkan maliyet nasıl tanzim edilecektir?
  5. TCDD’nin ihale yoluyla hizmet aldığı firmaların çalıştırdıkları işçilerin haklarını gasp ettiği iddiaları doğru mudur?
  6. İddialar ile ilgili olarak inceleme ve soruşturma başlatılmış mıdır ya da başlatılacak mıdır? Başlatılmışsa, güncel akıbeti nedir?
Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.