İETT otobüsleri İBB’ye devrediliyorİETT otobüsleri İBB’ye devrediliyor :İstanbul’da 145 yıldır yolcu taşıyan İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün (İETT), elindeki otobüsleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) devredip metrobüs, tünel ve tramvay dışında yolcu taşımayacağı yeni bir düzenleme getirileceği ortaya çıktı.

Hürriyet’ten Fatma Aksu’nun haberine göre, yeni düzenlemenin, önümüzdeki günlerde İBB Meclisi’nin onayına sunulması bekleniyor. Bu projeyle İETT’nin tüm otobüslerini İBB’ye devredip, metrobüs, tünel ve tramvay dışında yolcu taşımaması, sadece altındaki işleticileri denetleyip koordine eden bir kuruma dönüşmesi planlanıyor.
İETT ‘tek otorite’ olacak

İETT’nin görev tanımındaki bu değişiklikle, İstanbul’un toplu ulaşımında ‘tek otorite’ olmasının hedeflendiği belirtiliyor.

Projenin İBB Meclisi’nin gündemine getirilmeden önce Hukuk Komisyonu ile Ulaşım Komisyonu’na sunum yapan İETT Genel Müdürü Arif Emecen, mevcut birden fazla otoritenin sahip olduğu yetkileri tek elde toplamaya yarayacağını belirttiği yeni düzenleme için şunları şöyledi: “İETT’nin işletmenin bir kısmından çekilerek tecrübesini danışmanlık, koordinasyon, planlama ve denetim fonksiyonlarına odaklanması düşünülüyor. İETT, 145 yıllık tecrübesi ve birikimiyle bu konuda yol haritasının oluşmasına destek ve katkı sağlıyor. Bu sadece otobüslerin değil tüm lastik tekerlekli araçların (taksilerin, minibüslerin, işyeri ve okulların servis araçları, metrolar ve deniz otobüsleri) sisteme dahil edileceği, entegre bir ulaşım planı olacak. Planlama, denetleme ve koordinasyon tek elde toplanacak. İETT hem Türkiye’deki hem dünyadaki diğer toplu ulaşım otoritelerine danışmanlık yapacak.”

Bu düzenleme neticesinde İstanbul’da ‘yolcu konforunun ve güvenliğinin’ artacağını ileri süren Arif Emecan, “Hem kaynak hem hat optimizasyonunu sağlayacak bir yapı olacak. Metrekareye 4 yolcu düşecek bir sistem planlanıyor. Sahada İETT bünyesinde yetişen denetleyici ve kontrol elemanları vasıtasıyla, ayrıca üçüncü göz olarak tabir edilen, dışarıdan hizmet alınmak suretiyle, profesyonel ekiplerce ayda en az bir sefer her bir araç gözden geçirilecek. Yolcu konforu öne çıkarılacak. Aracın kliması çalışıyor mu, şoför yolcu güvenliğini tehlikeye atacak şekilde araç kullanıyor mu, cep telefonuyla konuşurken araç kullanmaya devam ediyor mu gibi, hem insanlı hem de ‘karakutu’, yani elektronik ve teknolojik denetimler sürecek” diye konuştu.

Reklamlar

Hızlı Tren HaberleriHaftanın Demiryolu İhaleleri

Etkinlikler haftası için 22/04/2019

Bu Hafta Navigasyonu

Loading Events
Sal 23
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Cum 26
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Cts 27
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Paz 28
Bugün Etkinlik Bulunamadı

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.