Keçiören metrosu 5 Ocakta açılıyorKeçiören metrosu 5 Ocak’ta açılıyor :Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Ankara Keçiören metrosunun 5 Ocak 2017 saat 14.00’te açılacağını söyledi.

Yapımına Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü tarafından 2004’te başlanan Keçiören Metrosu, 7 Mayıs 2011’de Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına devredilmişti.

Çalışmalarına hız verilen Keçiören Metrosu sonunda tamamlandı. Başbakan Yıldırım, Atatürk Kültür Merkezi (AKM) ile Keçiören arasında 9,2 kilometre uzunluğunda olan ve 9 istasyonu bulunan Keçiören Metrosu’nda 31 Ağustos’ta test sürüşü gerçekleştirerek incelemelerde bulunmuştu.

Binali Yıldırım Keçiören Metrosu test sürüşü açılışında yaptığı konuşmasında inşaatının uzun sürmesine göndermede bulunularak, gençler arasında “Aşkımız Keçiören Metrosu gibi olsun, hiç bitmesin” ifadeleriyle mizah konusu olan metroya ilişkin şu ifadeleri kullanmıştı: “Geçenlerde bu istasyonlardan birini incelemeye geldiğimizde gazetede bir haber gördüm sevgilim aşkımız hiç bitmesin sürsün, Keçiören metrosu gibi olsun.. Şimdi bu gençler başka bir slogan bulsunlar Keçiören Metrosu artık bitiyor.”

AKM ile Keçiören arasındaki Keçiören Metrosu hattının, araçlar dahil toplam yatırım bedelinin 1 milyar lira olduğu belirtiliyor. Toplam uzunluğu 9,2 kilometre olan hat hizmete girip tam kapasite çalıştığında Keçiören’den Ankara’nın merkezine günde yaklaşık 800 bin, saatte ise 50 bin yolcunun seyahat etmesi bekleniyor. Metronun, trafikte yaklaşık 1,5 saat süren yolculuğu da 16 dakikaya indireceği ifade ediliyor.

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleri1 Yorum

  1. keçiören metrosuna binecek yolculara hayırlı ve uğurlu olsun.Bu metro yapımı neden gecikti?bunu sn bakan açıklamalı.Keçiörenliler işe gidiş gelişlerde çok sıkıntı çekti..Metro keçiörenden de ilerilere(havaalanı.hacıkadın aktepe vb) uzatılmalı

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.