Antalya Toplu Ulaşımda Yeni Döneme Geçti

Antalya Toplu Ulaşımda Yeni Döneme Geçti :Antalya Büyükşehir Belediyesinin hayata geçirdiği uygulama ile Antalya’nın 5 merkez ilçesinde sadece 12 metrelik otobüsler hizmet verirken minibüsler ise sadece uzak mahallelere hizmet vermeye başladı.


​Antalya’da toplu ulaşımda yeni dönem başladı. Kent merkezinde tek tip otobüsler kullanılmaya başlandı. İlk gün 357 adet 12 metrelik otobüs yollara çıktı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ‘devrim’ diye nitelendirdiği toplu ulaşımda yeni dönem bugün itibariyle başladı. Uzun süredir Antalya kamuoyunun gündeminde yer alan toplu ulaşımda tek tip araçların kullanılması 1 Şubat sabahı start aldı. Kent merkezinde yıllardan beri kullanılan midibüsler artık toplu ulaşımda kullanılmayacak. Toplu ulaşım tek tip 12 metrelik alçak tabanlı otobüslerle sağlanacak.

Antalya Esnaf Ulaşım A.Ş. Başkanı Mehmet İnce, ilk gün 357 otobüsün sefere çıktığını söyledi. Henüz araç sayısının yeterli olmadığını belirten İnce, bazı esnafın parasını yatırmasına rağmen henüz araçlarını teslim almadığını dile getirdi. Yakın zamanda 50 esnafın daha aracını teslim alacağını kaydeden İnce, esnafın genelde ikinci el araç satın aldığını belirtti. İnce, “Araç sayımız şubatın sonuna kadar tamamlanacak. Bize göre ulaşımı 501 otobüsün sağlaması gerekir ancak Büyükşehir’in yaptığı araştırmaya göre 420 aracın yeterli olacağı yönünde. Güzergahlarda ciddi bir değişiklik yok. Sadece bazı bölgelere otobüs giremeyeceği için yakın yerlerden seferler devam edecek” dedi.

TÜREL TWİTTER’DAN DUYURDU

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ise sosyal medya hesabından yeni döneme yönelik açıklama yaptı. Türel, yeni dönem için birçok belediye çalışanının ilk günü uykusuz geçirdiğini aktardı. Hatlarda küçük istisnalar hariç sorun yaşanmadığını belirten Türel, şöyle devam etti:

“Minibüslerin, tarihin tozlu yaprakları içerisinde mazide kalacağı kararını aldığımız ilk günden beri esnafımıza güvendik ve bu yolculuğa beraber çıkacağımızı söyledik. Onları hep sistemin içerisinde tutmak gayretimizi ısrarla ortaya koyduk. Esnafımızda her türlü fedakarlığı göstererek bu değişime ayak uydurdu ve bizimle oldu. Şimdi Türkiye’de her ilde örnek gösterilen bu devrimin bir tek amacı vardı. Antalyalı hemşerilerimizin daha modern ve konforlu araçlarda sorunsunuz toplu ulaşımdan faydalanmaları. Her ne kadar talep yoğunluğundan bazı esnafımızın araçlarını teminde sıkıntılarda yaşansa da, birkaç gün içinde onların da araçları gelerek sisteme dahil oldukça duraklardaki beklemeler daha da azalacak.”

‘ANTALYA’YA İYİ GELECEK’

Vatandaşların kendilerine destek olmaları durumunda aşamayacakları engel olmayacağını belirten Türel, “Antalya’ya engelli rampalı, çevreye duyarlı modern şık otobüsler yakışır. Başta Büyükşehir ulaşım personelimiz ve yöneticilerimizden tüm şoför kardeşlerimize kadar herkese, ulaşım esnafımıza, Otobüsçüler Odası’na, Pamfilya A.Ş yetkililerine, Özel Halk Otobüsleri yönetici ve üyelerine kadar herkese teşekkürler. Kimse merak etmesin. Toplu ulaşımda yeni sistem ve otobüsler Antalya’ya iyi gelecek” dedi.

 sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar