Trabzonda demiryolu güzergah tartışmaları noktalandıTrabzonda demiryolu güzergah tartışmaları noktalandı :Ortahisar Kent Konseyi Başkanı Dündar Ayyıldız, demiryolunun Tirebolu üzerinden Giresun’a bağlanması gerektiğini söyleyen Giresun İl Genel Meclisi Başkanı Mürşit Gürel’e cevap verdi.

Başkan Dündar Ayyıldız’ın açıklamaları şu şekilde: Fatih Sultan Mehmet’in fethettiği, Yavuz Sultan Selim’in yönettiği, Kanuni Sultan Süleyman’ın doğduğu şehir olan ve ‘şehzadeler kenti’ olarak anılan 4 bin yıllık geçmişe sahip Trabzon kenti, tarihten beri bölgenin başkenti konumunda olmuştur. İpekyolu güzergahında bulunan önemli bir liman kenti olan Trabzon, bölgenin ticaret merkezi olmuştur.

Açıklamaları Manidar
Giresun İl Genel Meclisi Başkanı Sayın Mürşit Gürel Trabzon’un bu köklü tarihini bölgedeki önemini ve ticarete yön veren geçmişini göz ardı ederek demiryolunun Erzincan üzerinden Trabzon baypas edilerek Giresun’a bağlanacağı yönündeki açıklamaları manidardır.

Başbakanımızın Sözlerini Hatırlatırız
Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım 2016 Kasım ayında Trabzon’da yaptığı konuşmada, “Demiryolu, Atatürk’ün vasiyetiydi. O vasiyeti biz gerçekleştireceğiz. Trabzon – Erzincan demiryolunu 2023’e kadar yapacağız” ifadesini kullanarak demiryolu güzergahını belirlemiştir ve yatırım netlik kazanmıştır. Ulaştırma Bakanlığı görevinde bulunduğu süre boyunca dev yatırımlara imza atan ve Başbakanlık görevinde de yatırımların öncüsü olan Başbakanımız Binali Yıldırım’ın bu sözlerini Sayın Gürel’e hatırlatmak isteriz.

Bölge Bütün Olarak Şaha Kalkacaktır
Elbette Doğu Karadeniz bölgesinin bir bütün olarak kalkınması için Giresun gibi tüm komşu illere de demiryolu yapılması önem arz etmektedir. Ancak Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesini Karadeniz ve su yollarına bağlayacak olan demiryolu önce Trabzon’a ardından doğu bağlantısı Batum’a ve batı bağlantısı da Giresun üzerinden Samsun güzergahını takip etmelidir. Bölge olarak yıllardır beklediğimiz ve geç kalan bir yatırım olarak gördüğümüz demiryolu bölgeyi şaha kaldıracaktır.

Trabzon Merkezli Olmalıdır
Bu açıklamamız komşumuz Giresun iline demiryolu yapılmasına karşı olduğumuz anlamına gelmemektedir. İlimizin jeopolitik konumu Ortadoğu, İran, Rusya ve Kafkaslar ile yapılacak ticari ilişkilerin gelişmesi için doğu ve güneydoğu anadolu ile Karadeniz tren ulaşım bağlantısının Trabzon merkezli yapılması gerektiği ortadadır.”

Kaynak : www.takagazete.com.tr

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.