Karşıyaka tramvayı haftaya yola çıkıyorKarşıyaka tramvayı haftaya yola çıkıyor :İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kentin yerel radyolarından Romantik Türk, Can Radyo ve Yıldız FM’in ortak yayınına katılarak Abdullah Polat, Gökhan Kafalı ve Melih Bingöl’ün sorularını yanıtladı.

Karşıyaka Tramvayı’nda ön işletme başlıyor
“Karşıyaka tramvayının sonuna geldik. Bir problemimiz kalmadı. Önümüzdeki hafta ön işletmeye başlayacağız. Çiğli’ye uzanma konusunda da çalışıyoruz. Elbette ilk hedef Çiğli İZBAN; ondan sonra ise Ata Sanayi, Atatürk Organize Sanayi ve Katip Çelebi Üniversitesi’ne ulaşmak istiyoruz. Konak tramvayının çalışmaları ise hızlı bir şekilde gerçekleşiyor. Karşıyaka tramvayının tamamen bitmesi ve oradaki ekiplerin de çalışmalara katılmasıyla birlikte Konak Tramvayı hız kazanacak. Ve Sonbahar gibi alanda göreceğiz. Buca’ya tramvay değil 13.5 kilometrelik metroyla ulaşacağız. Hem yolcu kapasitesi hem de konumu gereği tramvay bu yükü kaldıramaz. Üçyol’dan Çamlıkule’ye kadar, Dokuz Eylül Üniversitesi Tınaztepe Yerleşkesi’ni de kapsayacak şekilde derin tünel metro yapacağız. Bu sene sonuna yetiştirmeye çalışacağız ama büyük ihtimalle 2018’de ihalesini gerçekleştireceğiz. Şirinyer İZBAN ile metroyu örtüştüreceğiz. Bizi rahatlatacak en önemli işlerden biri İZBAN ile metronun daha çok yerde buluşması. Halkapınarda buluşuyorduk. Sonra Hilal Aktarma İstasyonu’nu açtık. Şimdiki hedefimiz, Şirinyer istasyonunda İZBAN ve metroyu birleştirmek.”

Monoray yerine başka formül arıyoruz
“Narlıdere metrosunda ihale aşamasındayız. Yapım çalışmalara bu sene başlayacağız. Selçuk’ta 36 km.’lik İZBAN bitti; Devlet Demir Yolları’nın birkaç eksiği kaldı. Onlar da tamamlanınca o hat çalışmaya başlayacak. 2000 yılında 11 kilometre hat üzerinde 10 istasyonla hizmet veren İzmir’deki raylı sistem, bugün 12 kat büyüyerek 130 kilometrede çalışıyor. İzmir Metro ve İZBAN’ın yeni uzatma projeleri ve tramvay yatırımları ile İzmir’deki raylı sistem ağı bu yıl içinde 180 kilometreye ulaşacak. Monorayın fizibilitesini yaptık. Taşıyacağı yolcu sayısına ve maliyetine baktık. Bizim düşüncelerimizden çok daha pahalı çıktı ve istediğimiz gibi rantabl olmayacak. O nedenle projeyi durdurduk. Fuar İzmir ulaşımı için başka formüller arıyoruz.”

Bu yolun bedeli 1 milyar lira
“Ulaşımda önemli yatırımlar yapıyoruz. Örneğin Buca, Konak ve Bornova’yı birbirine bağlayacak Homeros Bulvarı’nın 800 milyon TL ile 1 milyar TL arasında bir maliyeti var. İstimlakların bir kısmı daha devam ediyor. Tünel ihalesini yaptık. Yer teslimi yapılacak. Viyadük ihalesini de yaptık. Musevi mezarlığından garaj ve çevre yoluna kadar bağlanacak şekilde bir çalışma yapıyoruz. Eğer bir aksilik olmazsa 2019-2020 aralığında biter ki, bugüne kadar İzmir’e yapılmış en önemli yollardan biri, belki de en önemlisi olacak.”

Önce bir deneyelim bakalım
“Çevreci, sessiz ve ekonomik özellikleriyle Türkiye’nin ilk elektrikli otobüs filosunu kurduk. Çok pahalı bir yatırım bu. Paraya kıydık, 20 tane Narlıdere metrosu aldık. Hem randımanını hem de ekonomik işlevini bir süre deneyeceğiz. Yoğurdu üfleyerek yiyeceğiz. Verimli olması halinde devam ederiz diye konuştu.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.